|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria e Maqedonisė thotė se pa zgjidhjen e ēėshtjes sė kontrollit kufitar s'ka linjė hekurudhore Shkup-Prishtinė

 
 

 
Shkup, 27 dhjetor 2005 /TN /QIK - Qeveria e Maqedonisė nė mbledhjen e djeshme ka bėrė tė ditur se pa zgjidhjen e ēėshtjes sė kontrollit kufitar nuk do tė mund tė funksionojė lidhja hekurudhore Shkup - Prishtinė pėr udhėtarėt dhe mallrat qė do tė kalojnė nė tė dy anėt e kufirit.

"Tė gjithė anėtarėt e Qeverisė sė Maqedonisė mbėshtesin nismėn pėr komunikim hekurudhor edhe me Kosovėn, por sė pari kėrkohet qė tė zgjidhet ēėshtja e kontrollit kufitar", ka thėnė Ministri i Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė Xhemajli Mehazi.
 
Ai ka propozuar qė kontrollimi i pasaportave dhe doganimi tė bėhen nė stacionin hekurudhor Vollkovė dhe mė pas me krijimin e kushteve kontrolli kufitar tė bėhet nė Bllace.

Mirėpo ky propozim i ministrit Mehazi ėshtė kundėrshtuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė me arsyetimin se nė Vollkovė nuk ekzistojnė kushtet qė duhet t'i plotėsojė njė pikė kufitare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.