|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria e Kosovės ka aprovuar Projektligjin pėr mbrojtje nga fatkeqėsitė natyrore

 
 

 
Prishtinė, 27 dhjetor 2005 /TN /QIK - Nė takimin e sotėm Qeveria e Kosovės ka aprovuar Projektligjin pėr mbrojtje nga fatkeqėsitė natyrore dhe nga fatkeqėsitė e tjera. Me kėtė akt, Qeveria e Kosovės ka plotėsuar njė zbrazėtirė tė sistemit juridik nė vendosjen e sistemit unik tė mbrojtjes dhe shpėtimit nga fatkeqėsitė nė Kosovė, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.

Projektligji ka pėrcaktuar subjektet nė sistemin e mbrojtjes dhe shpėtimit ku bėjnė pjesė qytetarėt, shėrbimet e ndryshme publike si dhe ndėrmarrjet dhe institucionet tjera. Nga kjo, tė gjithė qytetarėt e moshės 18 65 vjeē pėr meshkuj, pėr femra deri nė 55 vjeē, janė tė obliguar qė tė pėrfshihen nė forcat e mbrojtjes dhe shpėtimit nga fatkeqėsitė natyrore dhe fatkeqėsitė tjera.
 
Projektligji pėrcakton edhe kompetencat e institucioneve tė ndryshme nė kėtė lėmi qė nga Qeveria e deri te institucionet tjera nė nivelin komunal dhe tė ndėrmarrjeve tė ndryshme.

Institucionet e ndryshme nė Kosovė duhet tė pėrgatisin planin dhe programin e veprimit nė situata tė fatkeqėsive tė ndryshme. Nė kėtė drejtim Projektligji parasheh edhe sistemin unik tė alarmimit dhe koordinimit emergjent, qė do tė themelojė dhe mirėmbajė Qeveria e Kosovės.

Projektligji pėrkufizon edhe masat pėr mbrojtjen dhe shpėtimin nga fatkeqėsitė, por edhe mbrojtjen personale, duke pėrkufizuar mjetet dhe pajisjet me tė cilat duhet tė pajisen pronarėt dhe shfrytėzuesit e ndėrtesave, ndėrmarrjet ekonomike, institucionet dhe organizatat qeveritare, pėr tė qenė nė ēdo moment nė dispozicion tė qytetarėve.

Forcat pėr mbrojtje dhe shpėtim nga fatkeqėsitė natyrore dhe nga fatkeqėsitė e tjera, janė konsideruar sipas projektligjit, ndėrmarrjet, institucionet, strukturat operative tė organizatave joqeveritare, Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės, Shėrbimi Policorė i Kosovės, Policia e UNMIK ut dhe KFOR i, dhe ėshtė pėrcaktuar veprimi i kėtyre forcave nė rast tė fatkeqėsive natyrore dhe fatkeqėsive tjera.

Udhėheqja dhe administrimi i forcave pėr mbrojtje bėhen nga Komiteti Ndėrministror pėr Mbrojtje dhe Shpėtim i Kosovės. Ndėrsa nė nivele komunale formohen komitete komunale dhe nė ndėrmarrje komitetet e ndėrmarrjeve.

Pėr mbikėqyrjen e realizimit tė dispozitave tė kėtij Projektligji, do tė themelohet Inspektorati i Kosovės pėr Mbrojtje dhe Shpėtim nga Fatkeqėsitė Natyrore dhe Fatkeqėsitė Tjera nė kuadėr tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike tė Qeverisė sė Kosovės.

Projektligji, gjithashtu rregullon edhe sferat e pėrgatitjes dhe aftėsimit tė qytetarėve nė mbrojtje nga fatkeqėsitė natyrore dhe fatkeqėsitė tjera, si dhe financimin dhe dispozitat ndėshkuese pėr personat juridik dhe fizikė nė rast tė shkeljes tė dispozitave tė kėtij ligji.

Ligji ėshtė vlerėsuar se ėshtė nė harmoni me tė drejtėn kushtetuese nė Kosovė dhe me standardet e legjislacionit evropian, ndėrsa implikimet buxhetore tė tij janė tė ngarkuara nė rezervėn e shtetit, ndėrsa disa nga pozicionet tasmė janė tė pėrfshira nė projektet buxhetore nė Departamentin e Menaxhimit tė Emergjencės dhe Komuna.

Me qėllim tė krijimit tė kushteve pėr funksionimin e rregullt tė auditimit tė brendshėm dhe tė Njėsisė qendrore harmonizuese nė seancėn e 181 -tė, Qeveria ka miratuar Projektligjin qė rregullon gjendjen nė kėtė segment tė rėndėsishėm pėr Kosovėn.

Me kėtė ligj synohet rregullimi i ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me auditimin e brendshėm dhe tė Njėsisė qendrore harmonizuese, nė mėnyrė qė tė mos ketė hapėsirė pėr keqpėrdorim tė parasė publike. Ligji parasheh qė tė formohet Bordi mbikėqyrės dhe Departamenti i auditimit tė brendshėm, i cili ka rol tė rėndėsishėm nė hartimin e rregulloreve dytėsore, direktivave dhe praktikave mė tė mira nė menaxhimin transparent tė financave publike.

Dispozitat e kėtij ligji parashohin preventivėn, rekomandimet dhe forma tjera tė eliminimit tė parregullsive qė mund tė paraqiten nė menaxhimin e parasė publike. Fusha e auditimit tė brendshėm deri tash nuk ėshtė mbuluar me asnjė dispozitė ligjore apo akt tjetėr ligjor.

Departamenti i Buxhetit tė Konsoliduar tė Kosovės pas shqyrtimeve tė nevojshme me propozuesit e kėtij projektligji ka lėshuar njė deklaratė financiare. Kostoja buxhetore vjetore e zbatimit tė kėtij projektligji ėshtė rreth 150 mijė euro. Nė ēmimin e kėtij projektligji ka ndikuar nevoja e formimit tė Bordit mbikėqyrės tė Njėsisė qendrore harmonizuese dhe ngritjes sė kapaciteteve.

 


Rendi dhe ligji nė veri tė Kosovės peng i statusit politik, tha Kryeministri Kosumi
 
Prishtinė, 27 dhjetor 2005 /TN /QIK  - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, tha sot se ēėshtja e zbatimit tė rendit dhe ligjit nė veri tė Kosovės nuk mund tė zgjidhet pa zgjidhjen politike tė kėtij problemi, qė do tė zgjidhet bashkė me statusin.

Kosumi ka vlerėsuar shumė lart punėn e Qeverisė gjatė kėtij viti, e cila kishte takimin e fundit vjetor, ndėrsa tha se ėshtė i kėnaqur nė veēanti me punėn e ēdo ministrie, por edhe pėr realizimin e programit tė punės.
 
Ai tha se pėr njė vit qeveria ka vazhduar disa nga projketet e filluara nga qeveria paraprake, ndėrsa shumė mė shumė ka filluar projekte tė reja, si projektin planit zhvillimor tė Kosovės, politikat afatmesme buxhetore etj.

Kosumi tha se ka njė listė prej 20 ēėshtjesh nė tė cilat qeveria ka shėnuar progres, ndėrsa njė raport pėr punėn njėvjeēare tė qeverisė do tė miratohet nga qeveria nė janarin e ardhshėm.

Kryeministri si njė nga arritjet mė tė mėdha tė 2005-ės ka vlerėsuar lart fillimin e procesit tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės.

Ai ka rikujtuar edhe ēėshtjen e veriut tė Kosovės, si njė problem madhor tė politikės nacionale, tė cilin e vlerėsoi parasėgjitha si ēėshtje politike.

"Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės dhe Kosovės janė dy lloje zgjidhjesh. Funksionimi i rendit dhe ligjit, qė aktualisht po e bėjnė, grupe informale, jolegjitime. Zgjidhja e dytė qė ėshtė kryesore, dhe i paraprin tė parės, ėshtė zgjidhja politike", tha Kosumi. Ai tha se ēėshtja e unifikimit, pėrkatėsisht integrimit tė veriut do tė shtrohet gjatė diskutimeve tė statusit dhe qė do tė zgjidhet me zgjidhjen e statusit.

Ai quajti tė sukseshėm planin e qeverisė pėr pilot komunat, meqė tri nga pesė tė parashikuarat janė formuar dhe "janė mirėpritur nga qytetarėt". "Oferta e qeverisė nuk ėshtė mirėpritur vetėm nga pakica serbe pėr shkaqe politike me qėllim tė kundėrshtimit tė procesit", tha Kosumi, ndėrsa rikujtoi se kjo pakicė pavarėsisht ineteresave jetėsore reale po i nėnshtrohet ineteresave politike tė Beogradit.

Ndėrsa, sa i pėrket ēėshtjes sė operatorit tė dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė, Kosumi tha se kjo ėshtė kompetencė e bartur tek qeveria dhe prandaj, vendimi i qeverisė pėr rivlerėsimin e tenderit pėr telefoninė e dytė mobile, beson se do tė mbetet nė fuqi, dhe jo ndėrhyrja e UNMIK-ut, pėr rishpallje tė tenderit. Vendimi i qeverisė tha se ėshtė marrė pas ngecjes njėvjeēare tė kėsaj ēėshtjeje.

Kosumi tha se plani legjislativ i qeverisė pėr 2006 i ėshtė paraqitur nė kėtė mbledhje, ndėrsa qė ky draft do tė miratohet nė mbledhjen e parė tė vitit tė ardhshėm.

Ai tha se 70 projekligje tė qeverisė janė miratuar nga Kuvendi gjatė njė viti pune, ndėrsa qeveria e parė e pasluftės gjatė tri vjet pune kishte tė miratuara vetėm 90 projektligje.

Ai tha se nė takimin e sotėm qeveria ka qartėsuar statusin juridik tė zyrės pėr barazi gjinore tė qeverisė.
Qeveria sot ka themeluar edhe ndėrmarrjen publike Lotaria e Kosovės, e cila do tė jetė e ndryshme nga ajo aktuale, Lotaria e Kosovės e Prishtinės, qė ėshtė nė procesin e privatizimit.

Poashtu qeveria nė takimin e sotėm ka miratuar shėrbimet postale universale tė PTK-sė, ndėrsa ėshtė caktuar paga mujore pėr kryeshefat ekzekutiv, e barabartė me atė tė sekretarėve tė pėrhershėm tė ministrive, qė do tė zbatohet pas 6 muajve.

Kosumi tha se ėshtė miratuar themelimi i njė komisioni pėr miratimin e projekteve mediatike pėr minoritete dhe atyre multietnike, ose pėr persona me aftėsi tė kufizuara, tė cilat sipas Kosumit, do tė ndihmohen edhe nėpėrmjet donatorėve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.