|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu kėrkon qė institucionet e Shqipėrisė tė kenė njė qėndrim unik pėr tė ardhmen e Kosovės

 
 

 
Tiranė, 27 dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu ka kėrkuar qė institucionet shqiptare tė kenė njė mendim unik pėr tė ardhmen e Kosovės. Ndryshe, thotė Moisiu, Shqipėria do tė ketė njė qėndrim jo dinjitoz dhe do tė dėmtojė problemin e Kosovės.

"Problemi i statusit tė Kosovės ėshtė njė problem shumė i rėndėsishme. Pėr shumė arsye, nė radhė tė parė, se ne jemi shqiptarė dhe ata janė shqiptarė, ndaj dhe ne nuk mund tė rrimė indiferentė. Kushtetuta jonė duhet tė dalė nė mbrojtje tė qytetarėve qė nuk banojnė nė territorin e Republikės", ėshtė shprehur Presidenti Moisiu pėr gazetėn "Shekulli".

Presidenti shqiptar tha se Tirana zyrtare duhet tė interesohet pėr njė zgjidhje sa mė tė qėndrueshme tė problemit tė Kosovės, duke pėrsėritur qėndrimin tashmė tė njohur tė tij se "pavarėsia ėshtė zgjidhja mė e drejtė".
  
"Ajo qė ka ndodhur ėshtė njė padrejtėsi qė ėshtė bėrė duke filluar qė nga Kongresi i Berlinit dhe mė vonė. Kėto probleme unė i kam thėnė hapur nė takimet ndėrkombėtare. Pavarėsisht se kėto mund tė jenė tė njohura pėr publikun, por unė nuk kuptoj se si mund tė quhet djep i njė kombi ky vend ku 95 % e popullsisė janė qytetarė tė njė kombėsie tjetėr dhe vetėm 5% janė ata qė pretendojnė se e kanė djepin e tyre".

Prandaj, thekson Moisiu, "kur vjen puna pėr divorcin e shqiptarėve me serbėt qė janė njė popull krejt ndryshe, me gjuhė tė ndryshme, histori e tė gjitha, kjo vihet nė diskutim".

"Kėtu politika shqiptare duhet tė nxjerrė konkluzionet e saj. Duhet tė jetė mė problematike se me tė vėrtetė japim njė shembull jodinjitoz pėr njė shtet demokratik dhe mund tė dėmtojmė vėrtet dhe problemin e Kosovės".

I pyetur nėse janė planifikuar bisedime mes institucioneve tė shtetit shqiptar dhe faktorin kosovar pėr njė pėrfaqėsim sa mė tė mirė nė negociatat pėr statusin, Presidenti Moisiu tha se Shqipėria nuk mund tė bėhet aktor nė kėtė mes, por vetėm aktive, duke iu referuar pėrcaktimit qė ka bėrė Ahtisari.

"Duhet tė ndihmojmė pėr njė zgjidhje sa mė tė mirė, sa mė tė qėndrueshme dhe sa mė tė pėrshtatshme nė pėrputhje dhe me dėshirat e popullit tė Kosovės dhe kur themi populli i Kosovės, kemi parasysh dhe tė gjithė banorėt e tjerė qė banojnė atje".
 
 

 
B.Mustafaj: "Kemi premtuar tė mbėshtesim fuqimisht procesin e statusit final tė Kosovės e qė duhet tė jetė Pavarėsia"
 
Tiranė, 27 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kosova dhe ēėshtja e statusit tė saj kanė qenė dhe mbeten njė nga prioritetet kryesore tė politikės dhe diplomacisė shqiptare, tha Besnik Mudafaj. Shefi i diplomacisė shqiptare nė njė analizė pėr 100 ditėt e para tė aktivitetit tė tij nė krye tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, ritheksoi se nė kėtė proces Shqipėria do tė jetė aktive, por jo aktore.

"Kemi premtuar tė mbėshtesim fuqimisht procesin pėr pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės e qė duhet tė jetė Pavarėsia. Dhe e kemi mbajtuar premtimin. Pėr tė mos hyrė nė hollėsira tė njohura pėr opinionin publik, po theksoj se arritėm shumė shpejt tė pėrcaktojmė mėnyrėn e veprimit tonė nė kėtė proces e qė ėshtė: Shqipėria do tė jetė aktive, por jo aktore", tha Mustafaj.

Mustafaj tha se rezoluta e miratuar pak kohė mė parė nga Parlamenti shqiptar dhe qėndrimi i shprehur nga Presidenti, Alfred Moisiu, ishin piketa finale drejt sė cilės, do tė synohej tė arrihej gjatė kontributit qė do tė japė Tiranė zyrtare dhe diplomacia shqiptare nė kėto negociata. "E kemi pėr detyrė qė tė jemi pranė procesit, jo tė shohim ē'do tė ndodhė", tha Mustafaj.

Diplomacia shqiptare ėshtė shprehur pėr njė pavarėsi tė shoqėruar nga prania e komunitetit ndėrkombėtar, civile e ushtarake, e cila do tė sigurojė mbrojtjen e tė drejtave tė minoriteteve dhe ndėrtimin e shtetit ligjor e demokratik nė Kosovė.

"Kemi premtuar ta kthejmė Tiranėn nė njė adresė tė rėndėsishme tė veprimit diplomatik ndėrkombėtar pėr rajonin. Dhe po e mbajmė premtimin. Ardhja nė Tiranė e tė gjithė aktorėve ndėrkombėtarė pėr tė shkėmbyer mendimet me ne gjatė kėsaj periudhe, dėshmon se mendimi ynė ėshtė koherent dhe me ndikim pozitiv pėr paqen e stabilitetin e rajonit", tha Mustafaj.

Mustafaj vuri nė dukje se qėndrimi dhe roli aktiv qė do tė luajė Shqipėria gjatė negociatave nuk do tė kushtėzojnė marrėdhėniet qė Tirana zyrtare ka me Beogradin.

"Ne kemi pjesė tė aktivitetit tonė intensifikimin e marrdhėnieve me Beogradin. Kemi planifikuar nėnshkrimin e njė seri marrėveshjesh bilaterale. Ēėshtja e Kosovės nuk mund tė kushtėzojė marrėdhėniet tona", tha Mustafaj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.