|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Beogradi synon tė diktojė temat pėr tė cilat do tė diskutohet nė takimin eventual tė Vjenės

 
 

 
Beograd, 27 dhjetor 2005 /TN /QIK - Anėtari i ekipit serb pėr bisedime politike pėr statusin e Kosovės Leon Kojen thotė se ka fundi i janarit nė Vjenė do tė fillojnė bisedimet pėr decentralizimin. Sipas tij, me ndėrmjetėsimin e ndėrkombėtarėve pėr herė tė parė pranė tryezės sė bisedimeve do tė gjenden pala serbe dhe shqiptare.

Kojen, i cili ėshtė edhe kėshilltar i Presidentit serb Boris Tadiq, ėshtė shprehur pėr njė gazetė tė Beogradit se Ahtisari dhe ndihmėsi i tij Rohan kanė pranuar propozimin e Beogradit qė "tema e parė tė jenė autorizimet e reja dhe dukshėm mė tė gjera tė vetėqeverisjes lokale nė Kosovė".
 
Qė nė takimin e Vjenės nė shtator pala serbe ka shtruar tė gjitha ato qė duhet tė hyjnė nė ato autorizime, thotė Kojen. Por sipas tij, hapi tjetėr do tė jetė "pėrcaktimi i komunave tė reja me shumicė serbe, gjithkund nė Kosovė ku ekzistojnė kushtet - nė veri tė Mitrovicės, nė Kosovėn qendrore, nė Anamoravė dhe nė Dukagjin". Ai thotė se kėto tema janė "njė test pėr Rugovėn dhe ekipin e tij negociator".

"Pas Vjenės do tė shihet nėse pėrbetimi i tij pėr tė drejtat e njeriut, pėr demokraci dhe pėr vlera evropiane ėshtė retorikė e zakonshme, siē ka qenė deri mė tash, apo pėr herė tė parė ka edhe gatishmėrinė qė problemet thelbėsore tė bashkėsisė serbe, siē janė siguria, liria e lėvizjes dhe kthimi tė zgjidhen nė mėnyrė tė civiluzuar", tha ai.

Ndėrkaq zyrtarėt e Kosovės kanė kundėrshtuar qė tė bisedohet pėr temėn e decentralizmit, duke thėnė se decentralizimi ėshtė ēėshtje e Kosovės dhe se kjo ēėshtje mund tė diskutohet pas pavarėsimit tė Kosovės.
Presidenti Rugova ėshtė shprehur tė premtėn e kaluar se "decentralizimi ėshtė ēėshtje e Kosovės. Mund t'i dėgjojmė edhe palėt tjera".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.