|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Forcat Detare tė Shqipėrisė festuan sot 80 vjetorin

 
 

 

26 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (25.12.2005) - Ilirian Agolli

Flota Detare e ushtrisė shqiptare pėrkujton sot 80 vjetorin e themelimit tė saj, me njė seri veprimtarish dhe dekorimesh tė disa pėrfaqėsuesve tė saj tė njohur. Brezat e detarėve shprehėn vlerėsimet pėr punėn dhe kontributin e kundėradmiralit Abdi Mati dhe shumė komandantėve tė tjerė nė flotėn shqiptare. Me kėtė rast u pėrurua edhe ndėrtesa e re e komandės sė Distriktit detar tė Durrėsit, qė u ngrit nga njė financim i pėrbashkėt shqiptaro-turk.

Historia e re Flotės shqiptare fillon pikėrisht nė 25 dhjetor 1925, qeveria e Tiranės bleu dy anije nga Italia pėr tė ndjekur kontrabandistėt.

“Kjo ėshtė njė ditė e shėnuar pėr Flotėn Shqiptare, sepse pikėrisht nė 25 dhjetor 1925 u blenė dy anije nga Italia, tė cilave ju vunė emrat domethėnės “Shqipėria” dhe “Skėnderbeu”, pėr tė patrulluar ujėrat shqiptare dhe pėr tė luftuar kondrabandėn. Nė kronikat e shtypit tė kohės shkruhet se anijet e ankoruara njė milje larg bregut zbrazėn tre herė topat pėr tė pėrshėndetur qytetarėt e shumtė qė kishin dalė nė breg pėr tė ndjekur ceremonitė e kėsaj ngjarjeje tė veēantė dhe mė pas nisėn lundrimin.” - thotė njė zoti Kėrcelli.

Shefi i marrėdhėnieve civilo - ushtarake nė Distriktin detar tė Durrėsit, Shefqet Kėrcelli, thotė se nga rradhėt e marinės shqiptare doli edhe dėshmori i parė i rezistencės antifashiste, Mujo Ulqinaku, qė ishte kapter i marinės mbretėrore. Pas mbarimit tė Luftės sė Dytė Mbretėrore marina shqiptare u ringrit me disa anije trofe tė luftės mė 15 gusht 1945. Pak vite mė vonė, nė shtator 1958, u krijua njėsia e nėndetėseve dhe nė vitet 60 u ēel edhe Akademia e Detarisė.

Por historia e detarisė shqiptare ėshtė shumė e lashtė jo vetėm nė ndėrtim anijesh me konstruksione tė rralla, por edhe me lundrimin e shqiptarėve nė hapėsirat e detrave Adriatik e Jon, dhe mė gjerė nė Mesdhe. Zoti Kėrcelli thotė se Flotes i nevojitet njė muzeum i mirėfilltė i detarisė dhe kjo ėshtė shumė e mirėpritur nga banorėt e qyteteve bregdetare. “Nė tė gjitha qytetet bregdetare tė Mesdheut janė ngritur muzeume tė mėdha detarie, dhe njė i tillė i duhet edhe Shqipėrisė. Njė muzeum i tillė do t’u tregonte shumė vizitorėve mbi traditat shqiptare tė lundrimit.

Nga ana tjetėr, kjo do tė rivlerėsonte dhe do tė plotėsonte muzeumet e tjera qė janė nė qytetin e Durrėsit, dhe mjaft qytetarė e intelektualė tė bregdetit janė tė interesuar dhe e mirėpresin kėtė nismė. Po ashtu edhe njė muzeum i Luftės sė Ftohtė nė Vlorė do tė ishte mėse i nevojshėm” - thekson zoti Kėrcelli.

Ashtu si gjithė ushtria, edhe Flota shqiptare po punon pėr tė plotėsuar standartet e anėtarėsimit nė NATO. Zyrtarėt shqiptarė veēojnė si investimet mė tė spikatura nė Forcat Detare marrėveshjen me kompaninė amerikane Lockhed Martin pėr modernizimin e sistemit tė vėzhgimit tė hapėsirės detare, si dhe pajisjen nė vitet e ardhshme e Forcave Detare me anije tė reja.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.