|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kosova e diskriminuar …

 
 

 
26 dhjetori 2005 /TN
 
Shkruan: dr.Besnik R. BARDHI
 
Shtrohet pyetja: A e meriton Kosova dhe populli i saj nje tretman kaq jo human kur ėshtė nė pyetje pėrcaktimi i fatit dhe ardhmėrisė sė saj. Populli shqiptarė nė Kosovė, doli i stresuar dhe i dėrmuar nga lufta e vitit 1999. Humbjet nė njerėz ishin jashtėzakonisht tė  mėdha. Zhdukja  e njė numri tė madh tė njerėzve mbetėt ende plagė e hapur dhe e pa shėruar.
 
Dėmet materiale  qė shkatoj Serbia nė Kosovė, ende askush nuk i llogariti me saktėsi. Tė mirat materialeu plaēkitėn pa mėshirė nga okupatorėt serbė.Aktualisht Kosova kalon njė krizė tė rėndė ekonomike, popullata e saj qė moti ballafaqohet me varfėri tė skajshme.
 
Gjashtė vite qė pasuan, kishin nė vehte elemente tė diskriminimit kolektiv dhe provokime nga mė tė ndryshmet. U zhvillua njė politikė hipnotizuese e cila kishte pėr qėllim zbehjen dhe frenimin e kėrkesave vitale tė popullit shqiptar pėr realizimin e synimevetė tyre. Dhunohej nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe institucionale dėshira dhe kėrkesa e drejtė pėr vetėvendosje.
 
Si gjithnjė, pėr ēdo problem nė Kosovė, akuzohej pala shqiptare pa asnjė argument. Edhe pse resorėt kryesor  te pushtetit nuk i mbanin shqiptarėt, ata ishin adresa ku drejtoheshin akuzat e fajėsisė !. Pas gjithė asaj ēka ndodhi nė Kosovė  gjatė shekullit tė kaluar, janė tė tmerrshme dhe neveritėse shantazhet qė u bėhėn  shqiptarve si mazhorancė, nė emėr tė disa “ standardeve ” qė kinse duhet plotėsuar !!!.
Nė kėtė rast, viktimės (lexo: shqiptarėve) i bėhej presion i madh  qė tė lėshoj pe ndaj bandave jashtė insitucionale  serbe qė veprojnė lirshėm nė Kosovė. 
 
Kosova ka kaluar ēaste tė tmerrshme gjatė historisė 600 vjeēare, sė pari nėn perandorinė otomane dhe sidomos nė 100 vjetėt e fundit, nėn thundrėn e egėr dhe primitive sllave. Gjatė gjithė kėsaj kohe ky popull luftoj nė formė permanente pėr tė realizuar synimet e veta pėr liri dhe shtetėsi. U sakrifikuan gjenerata tė tėra nė njė luftė tė pa barabart me fuqi ushtarake okupatore.Tė gjitha ato projekte  qė shkojnė ndesh me aspiratat e popullit shqiptarė nė Kosovė do tė dėshtojnė dhe sėrish do tė hapen problemet e vjetra nė Ballkan.
 
Qėshtja e Kosovės, duhej tė zgjidhej menjėherė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė nė vitin 1999. Gjashtė vite ishin shumė tė gjata dhe tė pa nevojshme pėr tė zgjidhur  statusin e Kosovės. Pėr popullin e Kosovės, kjo pritje ishte e pakuptimtė.
 
Serbia, edhe njė herė dėshmoj aftėsinė e saj intrigante nė politikėn ndėrkombėtare. Si gjithnjė, manipulimet me tė pa vėrteta dhe prezantimi i tė dhėnave fallso, ishin kontinuitet i politikės serbe nė raport me Kosovėn. Pėr kėto vite tė pasluftės, ajo  kthej “vetėbesimin” dhe sėrish ngreu kokėn lartė me paturpėsi, dhe kėrkon tė “vendos” pėr fatin e Kosovės.
 
Si  ish okupatore e Kosovės, ajo ka shumė pėr tė paguar pėr luftėn e vitit 1999. Masakrat ndaj mijėra njerėzve tė pa fajshėm, pastrimi etnik dhe dėbimi I afėr 1 milion shqiptarėve nga trojet e veta , djegiet dhe  plaēkitjet e tė mirave materiale, e shndėrruan Kosovėn nė njė tokė tė djegur dhe tė shkatėrruar tėrėsisht.
 
Provokimi mė i  rėndė aktualisht ėshtė kėrkesa imponuese  qė tė ulemi dhe tė bisedojmė me kasapėt e popullit tonė. Millosheviqi ndodhet ne Hagė pėr krimet qė u bėnė nė kohėn sa ai ishte nė krye tė Serbisė. Por tash, nė periudhėn e  “demokratėve” tė rinj serbė dhe periudhėn post Millosheviqiane, dihet kush luan dhe tallet me ndjenjat e familjarėve tė cilėt kanė shumė anėtar tė  zhdukur.
 
Gjashtė vite me rradhė ato familje dhe mbarė Kosova janė nė ankth pėr fatin e mė tė dashurve tė tyre,ndersa  Serbia bėnė spektakėl nga kjo ēėshtje ! Qeveria aktuale serbe heshtė pėr fatin e mijėra tė zhdukurve shqiptarė gjatė agresionit serb nė Kosovė nė vitet 1998/99. Ende nuk u dėgjua zėri i arsyes sė shėndosh nga askush nė Sėrbi pėr krimet nė Kosovė.
 
Me Tadiqin, Koshtunicėn, Drashkoviqin dhe klyshėt e tėrbuar dhe primitiv tė Sheshelit, nuk mund tė bisedohet nė frymėn e civilizuar europiane. Edhe kėta si babai i tyre Millosheviqi, respektojnė vetėm argumentin  e forcės. Me vrasėsit e foshnjave dhe tė pleqve nuk ka sens tė bisedohet,  ėshtė turp historik tė ulemi nė njė tryezė tė bisedimeve me kriminelė tė tillė, e aq mė tepėr tė presim nga ata tė. pajtohen me mėvetėsinė e Kosovės.
 
Ėshtė iluzion dhe pa pjekuri politike tė sillemi me ta si me njė palė tė barabartė  nė bisedime. Ne jemi ata tė cilėt duhet diktuar kushtet e bisedimeve, sepse ne jemi pala e dėmtuar nė luftė. Ne duhet kėrkuar pėrgjegjėsi ndaj atyre qė shkrumbuan Kosovėn. Nėse ėshtė fjala pėr tė drejtat e minoritarėve tė cilat jetojnė nė Kosovė , ky problem duhet tė zgjidhet sipas normave ndėrkombėtare, pa asnjė dallim.
 
Serbia si ish okupatore dhe humbėse e luftės nė vitin 1999, si gjithnjė edhe tani manipulon dhe brengosėt pėr fatin e objekteve fetare ortodokse nė territorin e Kosovės. Duhet ditur se ato objekte janė pronė e Kosovės dhe si tė tilla janė ruajtur nga vetė shqiptarėt me shekuj. Incidentet e Marsit tė vitit  2004, duhet studiuar mirė dhe tė nxirren konkludime tė ēarta dhe tė thuhet hapur kush ishin autorėt e vėrtetė dhe nga kush ishin tė paguar. Realitetin pėr kėto ndodhi mė sė miri i dinė  agjencitė e ndryshme informative qė veprojnė nė Kosovė!
 
Objektet e vjetra kishtare artodokse qė ndodhėn  nė Kosovė, janė tė ndėrtuara mbi themelet  dhe gėrmadhat e kishave autoktone, pėr kėtė ka dėshmi tė bollshme. Pėr kėtė duhet t’i referohemi Akademik Mark Krasniqi,  i cili prezanton  dhe shtjellon nė mėnyrė shkencore kėtė problematikė, ai thotė: “ Historia e Kosovės nuk fillon me Nemanjiqėt. Manastirėt ortodokse nė Kosovė merren sot si  “ argumente ”  pėr tė treguar   “ lashtėsinė ” e popullatės serbe nė kėto vise. Por shkenca e mirėfilltė dhe e vėrteta historike i hedhė poshtė edhe kėto pretendime, sepse kėto manastire ( kisha ) siē janė Graēanica ( Prishtinė ) dhe Shna Prenda ( Sveta Petka, Lenishka, nė Prizren ) nuk i ka ndėrtuar kral Millutin Nemanjiqi nė shek. XIV, por ato janė aty shumė mė herėt, nga koha e sundimit tė Bizantit ( Greqisė ) nė kėto vise, kurse Millutini vetėm ka bėrė nė to disa meremetime, shtresa e zbukurime. Mandej studiuesi serb Pero Sljepēeviq shkruan se : “ Ėshtė vertetuar se nga numri shumė i madh i kishave tė vjetra serbe, emri I tė cilave ėshtė shkruar nė to… serbėt nuk kanė pasur fare traditė tė vetėn as nė ndėrtimtari, as nė artin e pikturės” ( “ Rilindja ,” e datės 2 qershor 1990, faqe 10 ).
 
“ Lotėt e krokodilit ” qė derdh Serbia pėr  trashėgiminė kulturore nė Kosovė, janė  veē se njė gėnjeshtėr e kulluar, e cila  ka pėr qėllim qė nė Kosovė tė lė jo vetėm njė Kalė tė Trojės !. Serbisė i konvenon ēdo prolongim i zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės. Ajo kėto 6 vite tė pasluftės i shfrytėzoj nė shkallėn maksimale pėr tė inskenuar dhe plasuar gėnjeshtra nė dėm tė popullatės shqiptare nė Kosovė. Kjo kohė doemos ndikoj qė tė bie edhe pluhuri i harresės mbi gjenocidin serb nė Kosovė nė vitet 1998/99.
 
Nė qarqe tė pa informuara si duhet, kėto gėnjeshtra filluan tė zbehin imazhin pozitiv tė shqiptarėve. Duhet pranuar faktin se pala shqiptare, pėr shkak tė rrethanave tė njohura nė Kosovė, sidomos nga pa mundėsia e fjalės nė qendra vendim marrėse ndėrkombėtare, nuk ka qenė nė gjendje tė kundėr pėrgjigjėt nė formė adekuate ofanzivės sė ashpėr propagandistike serbe.
 
Mėkati mė i madh qė i bėhet popullit shqiptarė nė Kosovė, pas vitit 1999, ėshtė trysnia qė i bėhet pėr kompromise tė ndryshme dhe bisedime tė imponuara me Serbinė. Pavarėsia e Kosovės ėshtė e panegociueshme, sidomos  me Serbinė si agresore, e cila  ka humbur ēdo tė drejtė morale  tė  pyetet  pėr gjėrat  edhe mė tė imta pėr ardhmėrinė e Kosovės. Ligjvėnėsi amerikan Xhim Moran, kėto ditė dha njė intervistė ku nė mes tjerash tha:
 
“ Serbėt vepruan si banditė ndaj shumicės nė Kosovė – prandaj Serbia nuk ka tė drejtė tė qeverisė nė Kosovė “.
 
Serbia, pėr ti ikur obligimeve tė kompensimit material pėr dėmet  dhe plaēkitjet qė bėri nė Kosovė, ka filluar tė aktrojė rrolin e viktimės dhe kėrkon sėrish tė ketė ndikim tutorial nė Kosovė !!.
 
Shqiptarėt e Kosovės e konsiderojnė si kaptinė tė mbyllur tė drejtėn e rikthimit tė ish kolonizatorėve serbė nė Kosovė. Perspektiva e Kosovės ėshtė nė mėvetėsinė e saj.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.