|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pse nuk duhet tė themi se “nuk jemi pėr bashkimin me Shqipėrinė”?

 
 

 
25 dhjetor 2005 /TN
 
Vetė shprehja “jemi pėr pavarėsinė e Kosovės”, e nėnkupton se nuk je pėr bashkimin me tė. Ky ėshtė qėndrimi ynė politik aktual. E, tė shprehesh  se nuk je pėr bashkimin me Shqipėrinė, do tė thotė qė nesėr a pasnesėr t’i nxjerrėsh probleme politikės pasardhėse tė Kosovės qė  tė mos mund tė kėrkojė  tė bashkohen dy pjesėt e njė trungu, sepse pėrgjigja e politikės ndėrkombėtare do tė pasojė: “Politika juaj, kur ua kemi dhėnė pavarėsinė, ka garantuar se nuk ėshtė pėr kėtė bashkim. Dhe, pėr kėtė, ju kemi mbėshtetur”...
 
Shkruan: Nazmi LUKAJ
 
1.  
Edhe politikanėt tanė, edhe ata tė Shqipėrisė po shkasin kur po deklarohen se “ne nuk jemi pėr bashkimin me Shqipėrinė, por vetėm pėr pavarėsinė e Kosovės”. Kėtė po e bėjnė pėr ta bindur botėn qė ajo tė mos e ketė kėtė shqetėsim. Madje, ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Besnik Mustafaji, para dy-tri ditėsh shkoi edhe mė larg se kaq. Ai  u shpreh perifrazisht nė perėndim, para tri-katėr ditėsh, se do tė dekurojohen tė gjitha pėrpjekjet e atyre individėve dhe grupeve qė synojnė bashkimin e Kosovės me shtetin amė!
 
 
As ky, as tė tjerėt nuk duhet tė shprehen kėsisoji. Mjafton tė thonė se ne jemi pėr pavarėsinė e Kosovės. Kaq. Asgjė mė shumė. Kjo shprehje ėshtė garantuese se ky ėshtė synimi i politikės shqiptare pėr statusin e Kosovės andej e kėndej kufirit. Ministri Mustafaji, veē qė u deklarua kėshtu, edhe njė herė e pėrsėriti se “e pėrkrah pavarėsinė e kushtėzuar”, pėr ēka ėshtė kritikuar qe sa e sa herė. Kėshtu po e trashė gabimin e vet, sepse po i nxjerr nė pah dy politika karshi Kosovės-atė tė shtetit dhe tė veten. Kjo shpėrputhje nuk ėshtė diplomaci, siē mendojnė shumica prej nesh.
 
Pėrkundrazi, e nxjerr shumė joserioze politikėn e Shqipėrisė nė perėndim, sa i pėrket problemit tė statusit tė Kosovės.  Mustafaji sikur ende vazhdon tė jetojė me botėn e letėrsisė, ku romanet mund t’i kenė dy e mė shumė linja tematike. Ai ėshtė diplomat, dhe nė diplomacinė e sotme mbahet vetėm njė qėndrim pėr ta bėrė serioze qeverinė qė e pėrfaqėson, por edhe veten.
 
2.
Nuk ka dyshim se ministri Mustafaji ėshtė nga intelektualėt mė tė zotė qė ka Shqipėria. Por, politika, krahaz intelektualizmit, do edhe seriozitet tė qėndrimit. Kjo kohė do mendim tė qėndrueshėm. Nuk ėshtė mė ajo,  kur diplomatėt komunistė kishin njėqind qėndrime. Duke mbajtur diplomacitė e tyre kaq shumė qėndrime, edhe komunizmi mori nė thua, dhe e theu qafėn. Por, t’i kthehem temės: pse nuk duhet tė thuhet se “ne nuk jemi pėr bashkimin me Shqipėrinė”, por “jemi pėr pavarėsinė e Kosovės?”.
 
Vetė shprehja “jemi pėr pavarėsinė e Kosovės”, e nėnkupton se nuk je pėr bashkimin me tė. Ky ėshtė qėndrimi ynė politik aktual. Njė qėndrim jo i plotė, por i pėrshtatur pėr ta fituar mė lehtė shtetin. E, tė shprehesh  se nuk je pėr bashkimin me Shqipėrinė, do tė thotė qė nesėr a pasnesėr t’i nxjerrėsh probleme politikės pasardhėse tė Kosovės qė  tė mos mund tė kėrkojė  tė bashkohen dy pjesėt e njė trungu, sepse pėrgjigja e politikės ndėrkombėtare do tė pasojė: “Politika juaj, kur ua kemi dhėnė pavarėsinė, ka garantuar se nuk ėshtė pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Dhe, pėr kėtė, ju kemi mbėshtetur”.
 
3.
Nė kėtė kuptim, tė gjithė politikanėt tanė duhet tė kenė kujdes tash e tutje qė tė mos e pėrsėrisin mė kėtė frazė politike, se ėshtė e dėmshme pėr rrjedhat e ardhshme kombėtare. Tė gjitha ato shtete qė kėrkojnė garanci prej politikės sonė se nuk e kemi synim bashkimin me Shqipėrinė, kėtė e nėnkuptojnė edhe kur themi vetėm se “synim yni ėshtė pavarėsia e Kosovės”. Ta forcosh argumentin edhe me shtesėn tjetėr, ėshtė tepėr e panevojshme. Dhe, kėtė shtesė, nga ne nuk e ka kėrkuar askush. Atėherė, pse ne e shprehim?! Pse ne ia japim rastin diplomacisė ndėrkombėtare ta krijojė bindjen se jemi larg seriozitetit tė mendimit politik?!     


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.