|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjurmėve tė kohės

 
 

Hasan Bislim Ahmeti – ushtar i devotshėm i Shqipėrisė Etnike

 
 

 
24 dhjetor 2005 /TN
 
Sabit Abdyli,
Zelandė e Re
 
Hasan Ahmeti u lind nė vitin 1922 nė fshatin Lubishtė komuna e Vitisė. U rrit dhe u edukua nė familjen Ahmetaj, e cila  shquhej pėr ruajtjen e traditave kombėtare. Qė nė rini tė hershme u dallua pėr zgjuarsi e trimėri. Nga tė parėt kish  mėsuar se si duhet tė mbrohet nderi e atdheu.
 
Nė moshėn 22 vjeēare /1944/ e mobilizojnė me dhunė, nė aradhet partizane. Hasani duke parė tmerret, torturat, padrejtėsitė qė bėheshin nga  serbėt, qė tani nė shapkat e kralit kishin vu yllin pesėcepėsh, kundėr shqiptarėve dezerton nga aradhe partizane e stacionuar nė kishėn e Deēanit dhe kthehet nė shtėpi pėr t’ju bashkangjitur forcave balliste qė luftonin nė malet e Anamoravės.
 
“Nė kėtė lojė tė ndytė antishqiptare, pėr fatin tonė tė keq, nė aradhet partizano-ēetnike kishte edhe shqiptarė tė shitur, tė mashtruar nga propaganda sllavokomuniste.
 
Ata, pėr serbėt e kishte fjalėn, ishin tė njėjtit qė mė 1913 masakruan e vranė 90 lubishtas, nė mesin e tyre 8 tė familjes sonė duke i gropos, disa prej tyre edhe  pėr sė gjalli nė Livadhet e Podgorcit, ishin tė njėjtit qė nė vitin 1918 na dogjėn shtėpinė, na konfiskuan 5 hektarė tokė pjellore rreth lumit Gėrqarica, ishin tė njėjtit qė e vranė kushėririn Rexhepin, ishin dhe mbetėn, ata  qė ishin edhe mė vonė; masakruan, rrahėn pėr vdekje shqiptarė tė pafajshėm gjatė aksionit pėr mbledhjen e armėve nė vitin 1956, burgosėn, persekutuan e vranė edhe nė vitin 1968, 1981, 1989, tė njėjtit me dhunėn e policisė e tė ushtrisė nė vitin 1990 e shuan parlamentin, qeverinė e Kosovės.
 
Elaboratet, skenarėt pėr asgjėsimin e shqiptarėve dhe popujve tjerė jo serb, serbėt i kanė qė nga koha e Millosh Obrenoviqit, bacoo...!  -  mė pat thėnė xha Hasani, kur isha nė vizitė te ai nė Australi, nė vitin 1991,  rrėfen nipi i tij Nexhmedin Ahmeti.
 
Hasan Ahmeti merr pjesė me pushkė nė dorė nė tė gjitha betejat e zhvilluara nė malet e Kopilaēės (1944 – 1945) kundėr forcave ēetniko-partizane.
 
Pėr shkak rrethanave tė krijuara nė nėntor tė vitit 1945, Hasan Ahmeti bashkė me ushtarėt tjerė tė lirisė pas njė udhėtimi 14 ditėsh nė kėmbė dalin nė Greqi.
 
Nė njė takim tė organizuar, nė Delemount tė Zvicrės nė vitin 1986 me komandantin e forcave balliste tė Karadakut z. Hysen Tėrpeza, i cila sa mori vesh se kush jam, mė tha: “Hasani ishte i pėrgjegjshėm,  serioz nė kryerjen e detyrave,  ushtar i devotshėm i Shqipėrisė Etnike, njohės i shkėlqyeshėm i terenit ku vepronim, i shkathėt, i zhdėrvjellėt nė aksione,  i zoti i pushkės, patriot i flakėt... 
 
Nė vitin 1980 u takova me Hasanin nė Turqi...  Ai, edhe nė Australi  po punon nė dobi tė shqiptarizmit.  Nė malet e Lubishtės (1944 -1945) na kanė ndihmuar edhe vėllai i Hasanit, Destani dhe xhaxhai i tij Ruhani duke na furnizuar me ushqim e gjėra tjera tė nevojshme nga dyqani i Lencit nė Letnicė.”  (Sipas Nexhmedin Ahmetit, gasterbajter nė Zvicėr, i lindur 1955).
 
Nė Greqi nga forcat anglo-amerikane pėrgatiten pėr ta rrėzuar regjimin komunist nė Shqipėri. Pas desantit nė Shqipėri kusheriri i Hasanit Sejdi Ahmeti dhe nipi Muharrem Topllana bien nė duar tė sigurimit shqiptar, kurse Hasani falė gjindshmėrisė, fatit, greqishtes qė e fliste mirė arrin disi ta braktisė Shqipėrinė bashkė me Muharrem Bajraktarin dhe pėrkrahėsit e tij. Nė Serafin afėr Athinės punon shėrbėtor nė njė familjeje greke.
 
Gjatė kėsaj kohe e kidnapojnė njerėz tė panjohur dhe e detyrojnė pėr tė kryer punėn e qymyrxhiut nė vapor pa pagesė.
 
Me ndėrhyrjen e Muharrem Bajraktarit policia greke pas 6 muajve e gjejnė dhe arrijnė ta lirojnė Hasanin. Hasan Ahmeti i demoralizuar pėr dėshtimin e aksioneve  kundėr regjimit komunist nė Shqipėri, pas atij dekonspirimi tė kryer nga agjenti i dyfishtė Kim Fillb, pas 11 vjetėve qėndrimi nė Greqi, mė 24 korrik 1956 vendoset nė Australi.
 
Nė Australinė e largėt Hasani  nuk e pushoi veprimtarinė e vet pėr bashkimin e gjitha trojeve shqiptare.   “Nė shtėpinė tonė - tregon e bija e vetme e Hasanit, tani e martuar me banim nė Victoria, Australi - babai kishte  njė dhomė tė veēantė pėr shokėt e tė njėjtit ideal: Adem Gllavicėn, Isuf Ukėn, Azem Bytyqin...  me gjasė aty erdhi edhe kreu i Legalitetit Abaz Kupi, tė cilėt i priste dhe i pėrcjellke si e ka zakon shqiptari”.
 
Pėr shkak kėsaj veprimtarie patriotike tė tij, anėtarėt tjerė tė familjes Ahmetaj, tė mbetur nė Lubishtė  persekutoheshin pareshtur. Destanin, vėllain e Hasanit e kishin urdhėruar qė vazhdimisht tė paraqitej nė zyrėn e sigurimit shtetėror nė Gjilan ku maltertohej fizikisht derisa mė 24 korrik 1998  kriminelė tė porositur nga UDB-eja, dy polic serbė dhe njė femėr po ashtu serbe futėn nė shtėpinė e Destan Ahmetit, nė Ferizaj, pasi i marrin tė gjitha gjėrat me vlerė; parat, arin e gjėsendet tjera, Destanin e vrasin mizorisht.
 
Hasani vdiq mė 1995 e u varros nė Victoria, Australi. Nė varrim morėn pjesė shumė shqiptarė tė ardhur nga tė katėr anėt e Australisė dhe nga Kosova.
 
Pėr jetėn, veprimtarin e tė ndjerit folėn, veteranėt e Lėvizjes pėr Ēlirimin Kombėtar; Kadri Muka e Kapllan Mala.
 
Hasani la pas vetės,  nė Australi, vajzėn, tre nipa dhe njė ditar prej 32 faqesh fletoreje tė shkruar me dorė, ku paraqet opinionin e vet pėr luftėn nė vitin 1944, propagandėn sllavokomuniste duke pėrmend edhe emra konkret tė shqiptarėve, tė cilėt siē thotė Hasan Ahmeti: “... kishin tradhtuar interesat kombėtare dhe ishin vu nė shėrbim tė komunizmit...” 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.