|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Padi Ashdaun shpreh shqetėsim pėr pėrparimin e bėrė nė Bosnje-Hercegovinė

 
 

 

24 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (24.12.2005) - Ndėrmjetėsi mė i lartė ndėrkombėtar nė Bosnjė Hercegovinė thotė se nuk mund tė ketė paqe tė vėrtetė nė vend deri sa dy tė dyshuarit kryesor pėr krime lufte tė arrestohen dhe tė ekstradohen nė Hagė.

Paddy Ashdown, i cili largohet nga posti i tij si Pėrfaqėsues i Lartė nė Bosnjė muajin e ardhshėm, i tha Radios Britanike se vendi ka arritur pėrparim tė mahnitshėm gjatė viteve tė fundit.

Por ai shprehu shqetėsim se ish udhėheqėsi serb i Bosnjės Radovan Karaxhiq dhe komandanti i tij ushtarak Ratko Mladic gjenden ende nė arrati, duke e quajtur kėtė dėshtim tė tė gjitha palėve.

Zoti Ashdown paralajmėroi se vendi nuk mund tė stabilizohet deri sa tė arrihet drejtėsi dhe dy tė dyshuarit tė dalin para gjykatės ndėrkombėtare pėr krime lufte nė Hagė. Kjo gjykatė ngriti akuzat kundėr tyre nė vitin 1995 pėr rolin nė sulmet kundėr civilėve gjatė konfliktit nė Bosnjė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.