|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Festat e fundvitit: shoqėria shqiptare e mbėrthyer nė politikė

 
 

 
24 dhjetor 2005 /TN
 
Ndue Ukaj
 
Derisa bota e civilizuar para Krishtlindjeve gjendet nė kulmin e gėzimeve dhe hareve, shoqėrinė shqiptare e ka mbėrthyer politika, tek e cila i ka sytė, dhe prej sė cilės pret: pret qė dekada, qė kėto festa vitin e ardhshėm tė festohen me njė Baba Dimėr, qė gjithėve do ju sjell njė mirėqeni solide pėr ekzistencė, pėr liri tė komunikimit dhe tė bindjes. Nė kėtė fund vit, ende ka nevojė pėr urime elementare, teksa botėn e pėrparuar, nė tė cilėn proklamojmė tė integrohemi, bėn bilancet marramendėse tė pėrparimeve.
 
Pėr ta thelluar kėtė absurd, retorika politike e shqiptarėve, si nė Tiranė ashtu nė Prishtinė, dhe gjetiu nė hapėsirat shqiptare, vazhdon avazin e vetė tė vetėkėnaqėsisė. Nuk mundoj se donė koment mė tė thellė ēėshtja e vetėkėnaqėsisė: mjaft tė analizohen disa pika qė formėsuan shoqėrinė tonė kėto ditė: atė ditė kur organizata “Freedom House” nga SHAB-atė, nė raportin e saj vjetor thotė se Shqipėrinė ėshtė vend me liri tė kufizuara.
 
Pra, shoqėrisė shqiptare, nėsė vetėm pjesėrisht ėshtė real vlerėsimi, i mungon elementi esencial pėr demokraci, pa tė cilin nuk mund tė ec asnjė proces. Sa i pėrket Shqipėrisė, vėzhgimi konstaton se ajo vazhdon tė mbetet njė vend pjesėrisht i lirė, pa ndonjė ndryshim nga vitet 2002, 2003 dhe 2004. Ajo renditet nė vendet qė janė demokraci elektorale dhe pėrsa u pėrket tė drejtave politike, ajo ėshtė nė tė njėjtin nivel si Maqedonia dhe Serbia e Mali i Zi, por mė poshtė se Bullgaria dhe Rumania.
 
Po tė njėjtėn gjė, kjo organizatė e thekson edhe pėr Kosovėn. Pėr tė shtuar se nė Kosovė ka rėnie. Ėshtė koha e ndryshimeve pėrflitet mė bujė andej e kėndej, nėpėr oda dhe godina politike. Por kėto ndryshime, qytetari ynė nuk i ndjenė. Pėr shqiptarėt, edhe pse kaherė pritet ndryshime, ky fundvit karakterizohet me tema “tė mėdha” tė politikės, tė cilat shfaqin vetėm ca shpresa pėr vitin e ardhėm.
 
Nė Tiranė e Prishtinė, Shkup, Malėsi e Preshevė, pėrflitet pėr ēdo gjė qė ka tė bėj me politikėn, me proceset, por mė sė paku pėr hare, gėzim e mirėqeni qytetare. Nė Shqipėri, qeveria pėr tė treguar dhėmbėt e pushtetit, merret me problemin e “gurit tė zi”, ndėrsa  organizata “Freedom House” nga SHAB-atė e shpallė Shqipėrinė si vend me liri tė kufizuara.
 
Pėr tė thelluar mjerimin e kėsaj, si dhe pėr tė paraqitur tė vėrtetėn e procesit tė integrimeve pėr tė cilėn qeveria llomotitet me njė retorikė folklorike, vetėm njė ditė pas, sondazhet nė BE tregojnė se Shqipėria ėshtė e parafundit, pra vetėm para Turqisė, nė radhėn e vendeve tė preferuar pėr anėtarėsim.
 
Ēėshtje kėto qė s’donė koment. Nė gjithė kėtė mishmash, kreu i Qeverisė spekulon, me njė retorikė tė tipit orientalo-komunist pėr pėrparimet e 100 ditėshit tė qeverisjes sė tij, qė pėr hallet e mėdha tė qytetarit tė Shqipėrisė, ka kaq kuptim: njė humor i zi, si dhuratė pėr festimet e Krishtlindjeve dhe Vitit tė Ri.
 
Nė Kosovė vazhdojnė pėrpėlitjet u mundimshme tė shoqėrisė pėr pavarėsi.
 
Fesat e fundvitit iu sollėn njė “dhuratė” nga Baba Dimri, dy ministri tė reja: atė tė Brendshme dhe tė Drejtėsisė, dy shtylla mbi tė cilat ngritėt demokracia dhe shteti ligjor, vlerat demokratike dhe ku bazohet dinjiteti i personit brenda shoqėrisė. Kėtė “dhuratė” mė shumė sė ēdo kush, po e shfrytėzojnė politikanėt tė cilėve ju vetėmjafton pėr t’i sforcuar pozitat dhe zhytur qytetarin, pėr tė thelluar filozofinė e vetėkėaqėsisė, tė korrupsionit, tė nepotizmit dhe injorancės.
 
Ndėrsa qytetarėt, tashmė tė lodhur me kėto zvarritje, janė tė prirur pėr tė pritur kėtyre institucioneve, edhe pse nė masė tė madhe janė tė bindur se edhe nė festimet e vitit tė ardhshėm, do tė mungon njė mirėqenie elementare qytetare, pra nuk do tė ketė rrymė (drita), nuk do tė ketė pastrim tė rrugėve, nuk do tė ketė njė tro kulturė, nuk do tė ketė, ca mė pak korrupsion, nuk do tė ketė gropa nėpėr kryeqytete, nuk do tė ketė veprime konkrete pėr tė ndryshuar gjendjen, por vetėm retorike pompoze, pra, nuk do tė ketė shumė gjėra themelore tė cilat duhet tė formėsojnė jetėn e tij.
 
S’ka dilemė se edhe dy ministritė e reja do kenė analogji me shumė tė tjera qė dominohen nga injoranca, nepotizmi dhe korrupsioni. Sot ėshtė njė ditė e rėndėsishme pėr rendin dhe ligjin, pėr tė drejtat njerėzore dhe pėr ngritjen e sigurisė pėr tė gjitha komunitetet nė Kosovė- u tha nga pėrfaqėsues ndėrkombėtar dhe vendor nė ceremoninė e rastit. Fjalė tė mėdha, pas sė cilave fshehėn veprime tė dyshimta.
 
Teksa perėndimi feston, ambientin shqiptar ėshtė i zhytur edhe mė tutje nė prapambetur, nė anarki tė brendshme, nė dhunė tė brendshme, nė konflikte tė cilat shkojnė pėr tej natyrės sė absurdit, me njėri tjetrin: shkurt, nė njė gjendje qė s’ka pandehem nė civilizim perėndimor, nė tė cilin synojmė tė integrohemi. Dhe, sot e gjithė ditėn, mungojnė interpretimit reale tė shkakut tė kėsaj gjendje, edhe nga politikanėt, edhe nga mediat, edhe nga pozita, edhe nga opozita, edhe nga intelektualėt.
 
Nga e gjithė kjo anarki, paraqiten mendime naive, tė cilat vetėm hedhin fajin tek  tjetri. C’tė thuhet tjetėr, pos tė urohet qė edhe nė tė ardhmen tė kihet kujt t’iu adresohen dėshtimet tona, pra tė kemi kjt t’ia hedhim fajin pėr vetėn tonė?
 
Ėshtė ky mjerimi ynė, qė pėr pandehmė s’ka asnjė komponentė tė rėndėsishme qė ka formėsuar civilizimin perėndimor dhe shoqėritė e hapura tė kėtij civilizimi. Ėshtė ky mjerimi i injorancės sonė, qė vazhdon tė pėrdhosė dinjitetin e personit dhe liritė elementare tė tij, kudo nė hapėsirat shqiptare, nė tė cilat mė tepėr zhvillohet luftė kundėr njėri tjetrit, se sa luftė pėr pėrparim, pėr emancipim dhe mirėqenie.
 
 
Muaji dhjetor pėr shoqėritė e lira perėndimore ėshtė muaji i festave: ėshtė muaj i gėzimit tė rilindjes sė jetės. Nė ēdo metropol perėndimor fytyrat e njerėzve ngazėllejnė, bashkė me ndriēimet e shumta, zbukurimet dhe dhuratat e shumta qė janė njė praktikė pėr festime. Lindja e Jezu Krishtit, pėr tej njė feste tė rėndomtė tė krishtere, popujve tė perėndimit ju rikujton fitoren e dinjitet tė njeriut.
 
Dhe ky dinjitet e pėrparim nė perėndimit, nė esencė ndėrlidhet me kulturėn kristiane, kulturė kjo qė sė bashku me dijet antike transformoj njeriun perėndimor, emancipoj atė pėr tė kundruar jetėn, shoqėrinė, familjen, punėn, shtetin, pėrparimin: nė dritėn e kulturės sė dashurisė, mirėqenies dhe zhvillimit.
 
Pėr ta ndėrtuar kulturėn e jetės, qė ėshtė kulturė e dashurisė, siē thotė biografi mė i madh i Nėnės Tereze, Dr. Don Lush Gjergji Janė kėto strumbullarėt qė formėsuan njė shoqėri tė lirė, njė shoqėri funksionale, njė shoqėri me vlera pėrparimtare, njė shoqėri ku funksionon ligji, njė shoqėri ku secili qytetar i saj kontribuon dhe trashėgon nga shteti, njė shoqėri ku secili qytetar angazhohet pėr ruajtjen, kultivimin dhe avancimin e kėtyre virtyteve fisnike. Ėshtė kjo kulturė e jetės dhe qytetėrim i dashurisė, principe tė perėndimit pėrparimtar.
 
Tė shpresojmė se vitin e ardhshėm, do tė diskutohet mė pak pėr politikė, e mė shumė pėr festime e hare. Pėr kėtė kanė nevojė qytetarėt e shumtė. E, pėr politikanėt lutemi pėr njė vetėdijesim, pėr pėrgjegjėsitė qė kanė ndaj sė tashmes e sė ardhmes. Le tė jetė ky fund vit, moment pėr njė trokitje nė ndėrgjegjen e klasės politikė, tė akullta: pėr angazhim tok, nė pėrparimin e shoqėrisė dhe rikthimin nė Familjen Perėndimore.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.