|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Kryetari i KK, M. Ibrahimi priti dje njė delegacion nga qyteti i Ferizajt

 
 

 
Mitrovicė, 24 dhjetor 2005 /TN - Njė delegacion nga qyteti i Ferizajt (tė premtėn, mė 23 dhjetor), udhėhequr nga Gafurr Imeri, zėvendėskryetar i Kuvendit tė Komunės sė Ferizajt, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin edhe Leta Carruth, afarsite amerikane, Drita Hasani, Demush Zefi, Musli Berisha dhe Jakup Sabedini, ėshtė pritur nė ambientet e Kuvendit tė Komunės nga kryetari i Kuvendit tė Komunės Mursel Ibrahimi, zėvendėskryetarja Fatmire Berisha dhe kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, Sadri Ferati.
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi i ka njoftuar mysafirėt nga Ferizaj me gjendjen e pėrgjithshme dhe zhvillimet nė komunėn e Mitrovicės, me ē’rast situatėn e sigurisė e ka vlerėsuar si relativisht tė qetė, me tendencė tė pėrmirėsimit tė vazhdueshėm.
 
Kryetari Ibrahimi, ka folur posaēėrisht pėr gjendjen e rėndė ekonomiko sociale qė aktualisht mbretėron nė komunėn e Mitrovicės, si pasojė e ndarjes sė qytetit dhe problemeve politike, duke pėrmendur me kėtė rast numrin e madh tė personave tė zhvendosur nga pronat e tyre.
 
Duke folur pėr gjendjen ekonomike dhe sociale, kryetari Ibrahimi ka thėnė se ajo ėshtė mė e rėnda nė vend dhe se Mitrovica ende nuk e ka kaluar kohėn e emergjencės, kėshtu qė kėsaj i nevojitet njė pėrkujdesje dhe ndihmė shumė mė e madhe e institucioneve qendrore si dhe prani mė e madhe e organizatave tė ndryshme tė huaja, qeveritare dhe joqeveritare, me qėllim tė ofrimit tė ndihmės pėr zgjidhjen e problemeve tė shumta ekonomike, sociale, infrastrukturore, zhvillimore, etj.
 
Afaristja amerikane, Leta Carruth, e cila ishte nė pėrbėrje tė delegacionit nga Ferizaj, tha se krahas pėrpjekjeve qė po bėnė pėr tė ndihmuar Ferizajn dhe pėr tė krijuar ura lidhėse nė mes tė kėtij qytetit dhe qyteteve nė SHBA, tha se me sugjerimin e udhėheqėsve nga Ferizaj ka ardhur kėtu nė Mitrovicė pėr tu njoftuar drejtpėrsėdrejti me gjendjen nė kėtė qytet dhe pėr tė shiquar mėnyrėn dhe mundėsitė pėr tė ndihmuar edhe kėtu.
 
Po ashtu, afaristja nga Amerika Leta Carruth, u shpreh tė jetė e gatshme pėr tė ndihmuar nė binjakėzimin e Ferizajt dhe Mitrovicės me nga njė qytet tė SHBA-ve.
 
Ndėrkaq, udhėheqėsit nga Ferizaj thanė se janė vazhdimisht tė interesuar pėr zhvillimet nė Mitrovicė, duke shprehur gatishmėrinė pėr intensifikimin dhe thellimin e bashkėpunimit nė tė gjitha fushat, por edhe duke ofruar ndihmė pėr Mitrovicėn aq sa lejojnė mundėsitė.
 
Nė kėtė kontekst ata thanė se kanė njė donacion bukur tė madh librash dhe mendojnė qė njė pjesė t’ia dedikojnė Mitrovicės, ashtu sikur qė do tė veprohet edhe me ndihmat tjera qė i ofrohen Ferizajt, me ē’rast njė pjesė e tyre do tė dėrgohen nė Mitrovicė.

Mitrovicė: kryetari M. Ibrahimin, ka pritur dje pėrfaqėsuesit e Shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė

Mitrovicė, 24 dhjetor 2005 /TN - Udhėheqja e Kuvendit tė Komunės, me nė krye Mursel Ibrahimin, kryetar ka pritur dje pėrfaqėsuesit e Shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, me ē’rast ėshtė biseduar pėr problemet dhe vėshtirėsitė me tė cilat po ballafaqohen kėto shoqata, mundėsitė pėr tė ndihmuar, dhe nė veēanti ėshtė biseduar pėr realizimin e projektit tė varrezave tė dėshmorėve.

Nė takim kanė marrė pjesė edhe zėvendėskryetarja e Kuvendit tė Komunės, Fatmire Berisha, kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, Sadri Ferati dhe drejtori i Drejtorisė pėr Ekonomi dhe Zhvillim, Besim Kurti.

Pėrfaqėsuesit e shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, e kanė njoftuar udhėheqjen komunale me kushtet e vėshtira nė tė cilat po jetojnė familjet e dėshmorėve, invalidėve dhe veteranėve tė luftės, si dhe pėr kushtet e vėshtira tė punės sė kėtyre shoqatave, duke kėrkuar njėkohėsisht ndihmėn e Kuvendit tė Komunės pėr daljen nga kjo gjendje.

Drejtuesit e shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, interesim tė posaēėm kanė treguar pėr shkaqet qė kanė sjellė deri tek ndėrprerja e punėve pėr rregullimin e varrezave tė dėshmorėve.

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, u ka thėnė  pėrfaqėsuesve tė shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, se realizimi i projektit pėr rregullimin e varrezave tė dėshmorėve nė Shipol ėshtė ndėrprerė pėr shkak tė disa parregullsive lidhur me pėrfituesin e tenderit dhe pėr shkak tė kushteve jo tė mira atmosferike.

Kryetari Ibrahimi i ka njoftuar bashkėbiseduesit se mjetet pėr realizimin e kėtij projekti janė tė zotuara dhe i ka garantuar ata se punimet pėr rregullimin e varrezave tė dėshmorėve do tė fillojnė nė fund tė muajit mars, kėshtu qė ky projekt ėshtė aktualisht prioriteti mė i madh i komunės dhe se ai do tė jetė njė projekt madhėshtor, ashtu siē e meritojė edhe dėshmorėt.

Po ashtu, udhėheqja komunale u ka thėnė pėrfaqėsuesve tė Shoqatave tė dala  nga lufta e UĒK-sė, se Kuvendi i Komunės, brenda mundėsive buxhetore,  do tė krijojė njė fond tė posaēėm pėr Shoqatat e dala nga lufta e UĒK-sė, mė qėllim qė tė ndihmohen familjet e dėshmorėve, invalidėt dhe dhe veteranėt e luftės tė UĒK-sė, tė cilėt gjithsesi meritojnė njė pėrkujdesje shumė mė tė madhe tė institucioneve shtetėrore, pėr tė patur njė jetė me mė pak brenga, ngase kėto janė kategoritė qė kanė dhėnė mė sė shumti pėr lirinė e Kosovės.

Nė fund, bashkėbiseduesit janė shprehur tė jenė tė gatshėm pėr tė thelluar bashkėpunimin e ndėrsjellė, nė tė gjitha fushat, nė mėnyrė qė proceset nė komunėn e Mitrovicės tė kenė rrjedhėn e dėshiruar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.