|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Imzot Mirdita: “Nė Shqipėri ėshtė krijuar hendek i madh mes tė pasurve dhe tė varfėrve”

 
 

 

24 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (24.12.2005)

Zėri i Amerikės:
Imzot Rroku, si do ta pėrshkruanit zhvillimin e lirive fetare nė Shqipėri gjatė vitit 2005?

Imzot Rrok Mirdita: Ky ka qenė viti eukaristik i shpallur prej Atit tė Shenjtė, dhe kjo ėshtė shoqėruar me veprimtari tė ndryshme, me tubime shumė tė mėdha nė vende tė ndryshme qoftė brenda Dioqezit, si edhe nė nivelin kombėtar.

Gjatė kėtij viti ėshtė vu re njė lloj energjizimi, njė interesim shumė i madh i njerėzve, nė pėrmasa shumė mė tė mėdha se ato qė janė tė rėndomta pėrsa i pėrket manifestimeve fetare. Nė vitin 2005 Arqipeshkvia e Tiranė-Durrėsit u shpall edhe si Arqipeshkvi Metropolitane.

Zėri i Amerikės: Imzot Rroku, a mund tė na tregoni nėse pengesa tė ndryshe administrative ose shtetėrore e kanė penguar punėn tuaj nė Shqipėri?

Imzot Rrok Mirdita: Edhe kisha, ashtu si e tėrė shoqėria, ka vuajtur dhe vazhdon tė vuajė nga burokracia dhe tė tjera dukuri negative, tė cilat shoqėria shqiptare gjithnjė i vuan. Shpeshherė ato reflektohen edhe nė jetėn nė zhvillimin e veprimtarisė tonė si kishė, qoftė pėrsa i pėrket ēėshtjes sė pronave, qoftė pėrsa i pėrket lejeve tė qėndrimit, tė cilat janė pengesa qė shfaqen nė tėrėsi nė Shqipėri, jo vetėm pėr ne si komunitete fetare.

Megjithatė gjithmonė ėshtė paraqitur vullneti dhe mirėkuptimi me autoritetet e shtetit, si nė tė kaluarėn edhe tani me administratėn e re pėr njė bashkėpunim, pėr njė mirėkuptim, pėr njė zgjidhje sa mė tė favorshme.

Por, e theksoj kėtė se, edhe ne jemi viktimė e asaj burokracie qė ėshtė aq tipike pėr vendin tonė dhe, jo vetėm kėtu tek ne, por edhe nė vendet qė sa kanė dalė nga komunizmi kėto vitet e fundit.

Zėri i Amerikės: Imzot Rroku, cili do tė ishte komenti juaj lidhur me jetėn sociale nė Shqipėri. A mendoni se shoqėria dhe autoritetet shqiptare kanė filluar tė mendojnė pėr shtresat nė nevojė?

Imzot Rrok Mirdita: Ky kujdes ende lė shumė pėr tė dėshiruar. Me tė vėrtetė, sė paku siē e pėrjetoj unė, klasa e atyre qė pasurohen me shpejtėsi aq marramendėse sa qė mund ta kenė lakmi edhe vende tė tjera kapitaliste nė njė anė, dhe varfėrimi i tė tjerėve nė anėn tjetėr mė duket se ka krijuar njė hendek, i cili ka pėr tė kėrkuar shumė kohė dhe shumė pėrpjekje dhe angazhim me tė vėrtetė tė veēantė pėr ta mbyllur disi, ose pėr ta ngushtuar kėtė hendek tė krijuar, pra, nga kjo klasė qė pasurohet shumė shpejt, dhe tjetrės qė varfėrohet dita pėr ditė.

Zėri i Amerikės: Imzot Rroku, cili ėshtė mesazhi juaj pėr qytetarėt dhe besimtarėt shqiptarė me rastin e Krishtilindjes?

Imzot Rrok Mirdita: Unė dėshiroj t’u shpreh urimet e mia mė tė pėrzemėrta tė gjithė shqiptarėve, kudo qė janė, duke dėshiruar qė kėto festa tė jenė pėr tė gjithė burim gėzimi e lumturie dhe rritje e shpresave tė tyre pėr njė jetė mė tė bukur, mė premtuese, njė jetė me harmoni brenda familjeve, si edhe brenda njė vendi, njė kombi kudo ato jetojnė.

Ndėrsa pėr ata qė e kanė nė dorė fatin e vendit tonė, pėr drejtuesit e shtetit, do tė dėshiroja qė Krishtlindja tė bėhet burim frymėzimi pėr dėshira tė sinqerta, pėr drejtėsi, pėr paqe e pėrparim. Dėshiroj qė angazhimet e tyre tė jenė me tė vėrtetė tė pėrkushtuara dhe me tė gjitha energjitė dhe me tė gjitha mundėsitė qė kanė, tė mundohen pėr ta pėrmirėsuar jetėn e qytetarėve tanė pa dallim, nė mėnyrė qė nė Krishtlindjen e ardhshme tė jemi sadopak mė pėrpara, mė tė lumtur, mė tė gėzueshėm dhe nė njė gjendje e me prosperitet mė tė mirė.

Me kėto mendime dėshiroj t'u shpreh urimet mė tė mira tė gjithėve dhe t'u uroj “Gėzuar Krishtlindjet!” //az//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.