|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bllokohet nė Kakavijė kafe kontrabandė

 
 

 

24 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (24.12.2005) - Rajmond Kola

Dogana e Kakavijės nė Jug tė Shqipėrisė sekuestroi sot rreth 1,4 tonė kafe kontrabandė .Kafja u gjet e fshehur nė dyshemenė e njė makine tregėtare qė kishte hyre dje nga Greqia.

Sipas burimeve zyrtare tė doganės, sasia e kafesė , nė vlerėn e disa dhjetėra mijė dollarėve, u zbulua nga dogana nė njė makinė tregėtare qė ishte deklaruar se transportonte hekur. Zyrtarėt e doganės sė Kakavijės thanė se kafeja ishte porositur nga njė shtetas shqiptar nga Gjirokastra , i cili ėshtė vėnė nėn hetime. Kjo ėshtė hera e parė gjatė kėtij viti qė autoritetet doganore nė kėtė pikė-kalim sekuestrojnė sasi tė kafesė , njė mall qė ka taksim mjaft tė lartė doganor.

Ndėrkaq , nė pikat e kalimit te Shqipėrisė me Greqinė nisėn tė shfaqen sot radhė tė gjata tė emigrantėve qė po kthehen nga Greqia pėr tė kaluar festat e fundivitit. Nė pikėn e Kakavijės vlerėsohet se kanė hyrė nė 24 orėt e fundit mbi 3000 autovetura, ndėrkohė qė nė Pikė e Kapshticės rreth 1000 autovetura.

Drejtoritė e policise nė Gjirokastėr dhe nė Korcė njoftuan shtimin e pikave tė shėrbimit policor, por megjithė kėto masa, infrastruktura e pikėkalimeve kufitare nuk arrin tė pėrballojė kėtė ritėm tė fund-vitit. Lėvizja e emigrantėve qė mbėrrijnė nė kufi me autoveturat e tyre vėshtirėsohet edhe prej qarkullimit te madh tregėtar me Greqinė qė realizohet pėrmes kėtyre dy pikė-kalimeve .

Nė pika tė tjera kufitare tė Shqipėrise me Greqine ,atė tė Qafėbotės ne rrethin e Sarandės dhe tė “Tri Urave” nė rrethin e Pėrmetit , ka probleme pėr funksionimin normal ėe lėvizjes sė mjeteve tregėtare. Dogana e “Tri Urave “ nė rrethin e Pėrmetit nuk ka ende furnizim me energji elektrike, ndersa ne Doganen e Qafebotes nė Sarandė prej moskrijimit te kushteve pėr administatėn doganore, Ministria shqiptare e Financave ka vendosur kėto ditė moslejimin e qarkullimit te mjeteve tregėtare.

Levizja e emigranteve ditet e fundit nga Greqia po kryhet normalisht edhe pėrmes rrugeve detare nė saj tė favorizmit tė motit tė mirė. Keshtu nė portin e Sarandės ėshtė rritur numri i trageteve qė kryejnė udhėtime nga Ishulli gek i Korfuzit.

Nga burime jozyrtare vlerėsohet se mbi 30 mijė emigrantė shqiptarė janė kthyer ditėt e fundit nga Greqia pėr tė kaluar pranė familjeve festat e fundvitit, krishtlindjen dhe Vitin e Ri. 

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.