|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Akademik E. Stavileci nė Shkup: “...nuk ėshtė fatkeqėsi e Maqedonisė tė ketė vend fqinj njė Kosovė tė pavarur”

 
 

 
Shkup, 24 dhjetor 2005 /TN - Akademik Esat Stavileci qėndroi nė Shkup, me ē’rast nė Klubin e deputetėve tė Kuvendit tė Maqedonisė mbajti njė ligjėratė pėr deputetėt shqiptarė dhe intelektualėt e Shkupit mbi Kosovėn dhe ēėshtjen shqiptare.
 
Duke elaboruar pikėpamjen se pavarėsia e Kosovės, si zgjidhje e vetme e drejtė pėr tė ardhmen e saj, paraqet njė faktor stabiliteti nė rajon dhe nė Maqedoni, ai theksoi  se nuk mund tė ndėrtohen perspektivat evropiane tė Maqedonisė pa shqiptarėt si faktorė tė ndėrtimit tė demokracisė multietnike dhe tė shtetit tė qytetarėve tė barabartė.
 
Ai kėrkoi prej deputetėve shqiptarė nė Kuvendin e Maqedonisė qė tė angazhohen qė Qeveria e saj tė ndėrtojė njė qėndrim tė qartė nė lidhje me pavarėsinė e Kosovės  dhe mbėshtetjen e saj, duke u shprehur se nuk ėshtė fatkeqėsi e Maqedonisė tė ketė vend fqinj njė Kosovė tė pavarur.
 
Duke bėrė fjalė pėr pozitėn e shqiptarėve nė Maqedoni, akademik Esat Stavileci u shpreh se Marrėveshja e Ohrit e ka pėrmirėsuar pozitėn, mirėpo nuk e ka zgjidhur njėkohėsisht edhe statusin kushtetues-juridik tė tyre.
 
Zgjidhja e statusit tė shqiptarėve, sipas akademik Esat Stavilecit, duhet tė bazohet nė kuadėr tė shtigjeve historike tė lindjes dhe tė zhvillimit tė mėvetėsisė sė Maqedonisė dhe nė kuadėr tė qenies bashkėkohore tė saj, mbi bazėn e afirmimit tė plotė tė lirive dhe tė tė drejtave qytetare dhe kombėtare tė shqiptarėve, liritė dhe tė drejtat qytetare dhe kombėtare tė tė cilėve historikisht janė nėpėrkėmbur.
 
Prandaj,ai u angazhua pėr vendosjen e njė koncepti tė ri tė shtetit qė do tė pamundėsonte dominimin sistemor tė njė etnikumi, edhe ashtu me identitet tė kontestueshėm, mbi shqiptarėt etnikė, tė cilėt janė popull autoktonė nė ato troje, tė cilėt i veēon kompaktėsia e tyre etnike, territoriale, historike, gjuhėsore dhe kulturore dhe tė cilėt nė trojet e tyre etnike janė popull shumicė.       


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.