|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Xhim Moran: Serbėt vepruan si banditė ndaj shumicės nė Kosovė - Prandaj Serbia nuk ka tė drejtė tė qeverisė Kosovėn

 
 

 

23 dhjetor 2005 /TN 
Zėri i Amerikės (22.12.2005) - Intervistoi: Vehbi Bajrami

Ligjvėnėsi demokrat i shtetit Virginia, Xhim Moran, i tha Zėrit tė Amerikės se ka shumė besim tek i dėrguari amerikan pėr bisedimet mbi statusin e Kosovės, Frank Wisner. Nė njė intervistė qė i dha Zerit te Amerikes, zoti Moran tha se Kosova duhet tė jetė e pavarur dhe se ajo nuk do tė mund tė funksiononte si shtet nėn Serbinė.

Zėri i Amerikės: Zoti Moran, Shtetet e Bashkuara kanė emėruar pėrfaqėsuesin e tyre nė bisedimet pėr statusin e Kosovės. Si e shikoni ju rolin e Shteteve tė Bashkuara nė zgjidhjen e problemit tė Kosovės?

Jim Moran: Shpresoj se Shtetet e Bashkuara do tė luajnė njė rol mė tė fuqishėm. Mendoj se ato kanė bėrė njė hap prapa nė kėtė aspekt. Shtetet e Bashkuara luajtėn njė rol kryesor nė vendosjen e paqes midis serbėve dhe shumicės shqiptare nė Kosovė. Tani ne duhet tė bėjmė atė qė duhet dhe tė pėrmbushim detyrėn. Pėr fat tė keq administrata ėshtė tėrhequr. Megjithatė, i dėrguari amerikan Frank Wisner ėshtė njė njeri shumė kompetent dhe profesional. Si diplomat, ai ka patur pėrvojė tė gjerė, nė Egjipt, Indi dhe nė Zambia. Kam shumė besim tek ai dhe nėse ai lejohet tė bėjė atė qė duhet bėrė, mendoj se ndryshimi do tė ishte pozitiv.

Zėri i Amerikės: Janė hedhur disa ide nė tryezė pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Shqiptarėt duan pavarėsi, serbėt duan autonomi dhe njė opsion tjetėr ėshtė pavarėsia e kushtėzuar. Cili duhet tė jetė sipas jush statusi i Kosovės?

Jim Moran: Deri tani, politika ka qenė qė Kosova tė krijonte njė qeveri tė qendrueshme, njė shtet juridik qė tė zbatohej pėr tė gjithė, qė dhunės etnike t’i jepej fund dhe qė popullata serbe tė mbrohej. Standarde tė tilla konsideroheshin njė domosdoshmėri para se Kosova tė merrte statusin qė meriton. Mendoj se Kosova duhet tė jetė e pavarur. Kėtė e kam thėnė vazhdimisht dhe mendoj se zoti Richard Holbrooke veproi gabim kur nuk e shtroi ēėshtjen e Kosovės nė Marrėveshjet e Daytonit.

Zėri i Amerikės: Sipas mendimit tuaj, a mund tė funksionojė Kosova si shtet i pavarur?

Jim Moran: Ajo nuk mund tė funksionojė tani, por natyrisht qė nuk do tė funksiononte nėn Serbinė. Serbėt vepruan si banditė ndaj shumicės nė Kosovė, ku 95 pėr qind janė shqiptarė. Prandaj Serbia nuk ka tė drejtė tė qeverisė Kosovėn dhe me duket se Kosova duhet tė bėhet e pavarur.

Zėri i Amerikės: Njė nga problemet kryesore ėshtė pozita e pakicave nė bisedimet e ardhshme. Si e shikoni kėtė ēėshtje?

Jim Moran: Pakica serbe ėshtė vetėm 5 pėr qind dhe unė nuk do ta kundėrshtoja idenė qė disa pjesė tė Kosovės tė administrohen nga serbėt, pėr shembull disa enklava qė janė mė afėr Serbisė, por po tė kemi parasysh historinė, nuk besoj se diskriminimi ndaj serbėve do tė marrė fund plotėsisht, sepse kur serbėt kishin pushtetin dhe ushtrinė, ata e imponuan kėtė pushtet nė mėnyrė brutale. Serbia ishte njė shtet shumė jo demokratik. Serbėt vepruan nė njė mėnyrė tė tillė qė nuk e pėrfillnin fare ligjin prandaj do tė duhet tė paktėn njė brez njerėzish pėr tė kapėrcyer kėtė pakėnaqėsi ndaj serbėve. Natyrisht, do tė ishte mirė tė shikonim njė pjesemarrje dhe pranim tė plotė tė pakicės, por mendoj se kjo nuk do tė ishte realiste. Kosova duhet tė jetė nė gjendje tė funksionojė nė mėnyrė autonome dhe tė pavarur. Mendoj se Serbia humbi ēdo tė drejtė pėr tė qeverisur Kosovėn kur ajo masakroi 2 mijė 500 njerėz dhe la rreth 400 mijė njerėz pa shtėpi.

Zėri i Amerikės: Dy palėt kanė pikepamje mjaft tė ndryshme pėr zgjidhjen e statusit. Ēfarė do t’u kėshillonit ju atyre pėr tė arrritur njė marrėveshje?

Jim Moran: Mendoj se Kosova ka nevojė tė jetė e pavarur. Palėt mund t’i kėshillosh tė tregohen tė mira me njėra-tjetrėn por kjo nuk mund tė funksionojė, nuk ėshtė realiste. Po tė isha unė pjesė e shumicės shqiptare dhe tė kisha vuajtur pėrndjekjet dhe shtypjen qė serbėt u shkaktuan kosovarėve, ndoshta do tė kisha falur, por natyrisht qė nuk do tė kisha harruar. Unė nuk mendoj se bota ka shumė detyrime ndaj Serbisė. Ata ende nuk kanė arrestuar dy kriminelėt, Karaxhiēin dhe Mlladiēin. Nuk shikoj ndonjė arsye se pėrse Serbisė duhet t’i jepet shumė zė nė bisedime. Mendoj se pa dhėnė njėfarė llogarie pėr atė qė bėnė gjatė lufterave ballkanike, ata nuk duhet tė kenė shumė peshė nė tryezėn e bisedimeve.

Zėri i Amerikės: Cili ėshtė interesi i Shteteve tė Bashkuara nė kėtė pjesė tė Ballkanit?

Jim Moran: Siē e ka thėnė disa herė edhe ish Presidenti Clinton, Shtetet e Bashkuara kanė interesa kudo nė botė sepse vendet e ndryshme janė tė lidhura me njėra-tjetrėn. Por, interesi ynė kryesor ėshtė jo i drejtpėrdrejtė. Ai ka tė bėjė me qendrueshmėrinė nė Evropė, me faktin qė ne duam tė shikojmė njė Evropė paqėsore.

Zeri i Amerikes: Ēfare interesimi ka ne Kongresin e Amerikės pėr tė zgjidhur problemin e Kosovės?

Jim Moran: Nė Kongresin amerikan Kosovės nuk po i kushtohet mė ndonjė interesim i madh. Dhuna nė Kosovė nuk ka qenė aq e madhe sa qė ta bėjė Kongresin ta drejtojė vemendjen nė Ballkan. Por nė Ballkan ka miliona njerėz qė jetojnė nė njė situatė tė paqendrueshme. Ajo qė ėshtė pozitive, ėshtė tė paktėn fakti se sekretarja e shtetit Kondoliza Rajs ka emėruar njė person me peshė, siē ėshtė zoti Frank Wisner, si ndėrmjetės nė bisedime. Nuk jam i sigurt nėse zoti Wisner do tė mund tė veprojė i pavarur nėse nuk ka njė farė mbėshtetjeje nė Kongres. Pėr fat tė keq, Kongresi nuk po tregon shumė interes pėr Ballkanin dhe kjo ėshtė zhgėnjyese.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.