|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serbi: Identifikohen personat qė kanė ndihmuar Karaxhiē-in dhe Mlladiē-in t’i shpėtojnė arrestimit

 
 

 

23 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (22.12.2005) - Prokurori i Serbisė pėr krimet e luftės thotė se autoritetet kanė identifikuar persona qė kanė ndihmuar tė akuzuarit pėr krime lufte Radovan Karaxhiē dhe Ratko Mlladiē t’i shpėtojnė arrestimit.

Prokurori Vladimir Vukēeviē nuk i identifikoi personat nė fjalė, por paralajmėroi se ata do tė ndiqen penalisht. Komentet e tij pasojnė paralajmėrimin qė bėri dje zėvendės-kryeministri Miroljub Labus se Serbia dhe Mali i Zi mund tė humbasin shansin pėr tė krijuar lidhje mė tė forta me Evropėn si rrjedhojė e dėshtimit pėr tė ekstraduar personat e akuzuar pėr krime lufte.

Zoti Labus sugjeroi sot krijimin e njė kėshilli tė sigurimit kombėtar pėr tė koordinuar bashkėpunimin me Gjykatėn e Kombeve tė Bashkuara pėr krime lufte nė Hagė. Kryeprokurorja e Gjykatės Karla del Ponte kritikoi javėn e javėn e kaluar Serbinė dhe Malin e zi si dhe Bosnje-Hercegovinėn pėr mungesėn e njė bashkėpunimi tė kėnaqshėm me gjykatėn. Gjykata ngriti akuza ndaj Radovan Karaxhiēit dhe Ratko Mlladiēit pėr rolet e tyre nė sulmet ndaj civilėve gjatė luftės sė Bosnjes.//lk


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.