|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prokurorėt e Hagės po u bėjnė thirrje gjykatėsve tė mos e lejojnė Millosheviēin tė kurohet nė Moskė

 
 

 

23 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (22.12.2005) - Prokurorėt e Gjykatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr krime lufte nė Hagė po u bėjnė thirje gjykatėsve tė hedhin poshtė njė kėrkesė nga ish-presidenti jugosllav Sllobodan Millosheviē pėr t’i lejuar atij tė shkojė nė Moskė pėr njė kontroll mjekėsor. 

Sllobodan Millosheviē, i cili vuan nga probleme tė shumta shėndetėsore kėrkoi nė fillim tė muajit njė lirim tė pėrkohshėm qė t’i jepet mundėsi tė shkojė nė Moskė pėr kujdes mjekėsor.

Por prokurorėt thanė se dokumentet qė ka paraqitur i akuzuari nuk ofronin garanci tė mjaftueshme se ai do tė kthehet nė Hagė pėr procesin gjyqėsor i cili rifillon mė 23 janar.

Mjekėt e ish-presidentit jugosllav, tė cilėt e vizituan atė muajin e kaluar, thanė se Millosheviēi ka nevojė pėr gjashtė javė pushim. Ndėrkaq njė mjek i caktuar nga gjykata rekomandon gjithashtu njė peridhė pushimi, por mė pak se 6 javė.

Mbi Sllobodan Millosheviēin rėndojnė mbi 60 akuza pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit pėr rolin e tij nė konfliktet ballkanike tė viteve ’90.//lk


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.