|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Presidenti Rugova priti kryetarėt e degėve tė LDK sė, me rastin e 16-vjetorit tė themelimit

 
 

 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, sot nė rezidencėn e tij nė Velani, priti kryetarėt e degėve tė LDK sė, me rastin e 16-vjetorit tė themelimit tė kėsaj partie.

Duke uruar kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm, Presidenti Rugova tha se "LDK ja pėr kėto 16 vjet u tregua si parti e veprimit tė gjerė, me njė strategji efikase dhe tė urtė pėr Kosovėn dhe tė gjithė shqiptarėt".

Presidenti Rugova LDK-nė e vlerėsoi si partinė mė tė fuqishmee mė vitale nė Kosovė dhe nė botėn shqiptare dhe siē u shpreh, ajo gjatė tėrė kėtyre viteve u tregua parti e tolerancės dhe e mirėkuptimit.

"Pėr kėto 16 vjet, LDK ja u tregua parti e fuqishme, mė vitale nė Kosovė dhe nė botėn shqiptare, parti e tolerancės e mirėkuptimit dhe parti shtetformuese. Pėr kėto 16 vjet, LDK ja veprim udhėheqės e pati lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės".

Duke folur pėr objektivat e saj, Presidenti Rugova nėnvizoi se LDK-ja objektiv qendror ka njohjen e pavarėsisė mė tė shpejtė tė Kosovės.

"Nė kėtė 16-vjetor, mund tė themi se LDK ja objektiv qendror e ka njohjen e pavarėsisė mė tė shpejtė tė Kosovės nga miqtė tanė", tha mes tjerash Presidenti Rugova nė takimin me kryetarėt e degėve tė LDK-sė dhe ua uroi 16-vjetorin e themelimit tė LDK sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.