|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova pėrgėzon qytetarėt e Kosovės me rastin e Krishtlindjeve

 
 

 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Me rastin e Krishtlindjeve Presidenti i Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės, Ipeshkvin e Kosovės, Imzot Mark Sopit si dhe Atin e Shenjtė Papa Benedikti XVI.
Nė pėrgėzimet drejtuar qytetarėve tė Kosovės, Presidenti Rugova shpreh urimet e pėrzemėrta pėr festėn e Krishtlindjeve.

"Dita e Krishtlindjeve ėshtė njė ditė e madhe e lindjes sė Krishtit, e lindjes tė sė mirės nė mesin e njerėzve dhe rritjes sė besimit nė Zotin.

Urime tė pėrzemėrta u shprehim komandantėve dhe ushtarėve tė KFOR it/NATO s, UNMIK ut, OSBE sė dhe pėrfaqėsive diplomatike nė Prishtinė.

Dhashtė Zoti qė sa mė shpejt tė gėzojmė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga miqtė tanė", thuhet nė urmet e Presidentit Rugova.
 
 
Presidenti Rugova pėrgėzon ipeshkvin Mark Sopin
 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti Ibrahim Rugova me rastin e festės sė Krishtlindjeve, ka pėrgėzuar edhe imzot Mark Sopin, ipeshkv i Ipeskvisė sė Kosovės, me urimet e tij tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.

"Nė kėtė ditė tė bardhė, ēmojmė lart veprėn Tuaj pėr mirėkuptimin midis njerėzve dhe pėrkrahjen Tuaj pėr pavarėsinė e Kosovės", theksohet nė urimet e Presidentit Rugova.
 
 
Presidenti Rugova uron Papa Benedikti XVI pėr festėn e Krishtlindjeve
 
Prishtinė, 23 dhjetor - Presidenti i Koosvės Ibrahim Rugova ka pėrgėzuar Atin e Shenjtė, Papa Benedikti XVI, me rastin e festės sė Krishtlindjeve, me urimet e tij tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.
"Ju pėrshėndes nga Kosova Dardania antike e Ilirisė, duke Ju falėnderuar pėr kujdesin Tuaj pėr vendin tim.
 
E nderuara Shenjtėria Juaj,Nė kėtė festė tė shenjtė tė lindjes sė Krishtit, tė lindjes sė madhe pėr njerėzimin, Ju lutem tė bėni lutje pėr njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės, vendit tim, ēfarė do tė qetėsonte shpirtin e popullit tė Kosovės dhe kėtė pjesė tė Europės e botės", shkruan nė urimet e tij Presidenti Rugova drejtuar Papa Benedikti XVI.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.