|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja e vetme pėr paqe nė rajon, tha Berisha nė Athinė

 
 

 
Tiranė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Shqipėria i pėrsėriti Greqisė se mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, si edhe vetė Athina, respektimin e kufijve aktualė ndėrkombėtarė.
 
Mosbashkimi i Kosovės me ndonjė vend tjetėr, janė bazė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.
 
Kėshtu u shpreh Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha me tė arritur nė Tiranė pas njė vizite tė shkurtėr nė Athinė, ku ishte takuar me nikoqirin e tij Kostas Karamanlis.
 
Ai citohet t'i ketė thėnė homologut tė tij Karamanlis se pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja e vetme pėr paqe e stabilitet nė rajon.


Berisha e cilėson problemin e pronave ēame njė ēėshtje tekniko juridike qė mund tė gjejė zgjidhje

Athinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha e cilėson problemin e pronave ēame njė ēėshtje tekniko juridike qė mund tė gjejė zgjidhje dhe opcionin e pavarėsisė Kosovės, si zgjidhjen mė tė mirė pėr stabilitetin e rajonit.

Ai i bėri kėto komente nė njė intervistė pėr radion "Dojēe vele", pas takimit gjysmė orėsh qė pati nė Athinė me homologun e tij, Kostas Karamanlis. Kryeministri Berisha tha se ky ishte njė takim miqėsor. "Natyrisht nė kėtė takim u diskutua gjerėsisht mbi marrėdhėniet midis dy vendeve tona.

Shfrytėzova rastin pėr tė falenderuar z. Karamanlis shumė pėrzemėrsisht pėr ligjin qė po bėnė pėr migracionin, por edhe vendimin e z.Vulgarakis pėr tė lejuar tė kthehen nė familjet e tyre dhe tė festojnė sė bashku me fėmijėt e tyre edhe ata emigrantė, qė nuk janė tė legalizuar mbi bazėn e dokumentave ligjore", ka thėnė Kryeministri Berisha.

Ai ka theksuar se nė kėtė takim ėshtė prekur edhe inkurajimi i investitorėve grekė nė Shqipėri pėr tė investuar mė shumė, pastaj pėr luftėn e pėrbashkėt kundėr krimit tė organizuar dhe trafiqeve tė ndryshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.