|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministria e Transportit ka realizuar mbi 90 pėr qind tė projekteve pėr vitin 2005

 
 

 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministria e Transportit dhe Postė- Telekomunikacionit ka realizuar mbi 90 pėr qind tė projekteve tė planifikuara pėr vitin 2005, duke e pėrmbyllur kėtė vit me sukses tė plotė, tha kreu i kėsaj ministrie Qemajl Ahmeti nė njė takim me gazetarė.

Gjatė vitit 2005, tha ai, janė asfaltuar 174 kilometra rrugė nė mbarė Kosovėn, ėshtė bėrė rikonstruktimi dhe ndėrtimi i 12 urave nė rrugėt magjistrale.
 
Gjithashtu MTPK ka realizuar edhe 22 projekte tė mbetura nga viti 2004 nė vlerė prej 18 milion eurosh, si dhe 11 projekte tė vitit 2005, nė vlerė prej 8 milion eurosh, ndėrkohė qė ajo ka investuar 730 mijė euro pėr ngritjen e rrugėve lokale bashkė me disa komuna.

"Buxheti i ministrisė ka qenė rreth 30 milion euro dhe Ministria e Transportit ka realizuar 90.12 % tė mjeteve qė i janė dedikuar", ka thėnė ministri Ahmeti.

Mirėpo si njė projekt kapital qė ministri Ahmeti e ka pėrmendur pėr realizim gjatė viteve tė ardhshme ėshtė ai i ndėrtimit tė autostradės Prishtinė-Durrės, dke premtuar se MTPK do tė angazhohet maksimalisht qė gjatė vitit 2006 tė fillojė realizimi i kėtij projekti.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.