|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

LDK kremtoi 16-vjetorin e vet, duke qenė afėr finalizimit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK – Lidhja Demokratike e Kosovės ka shėnuar 16-vjetorin e themelimit tė saj, ndėrsa nė kėtė pėrvjetor tė pranishmit i ka pėrshėndetur Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe nėnkryetari Kolė Berisha.

Presidenti Rugova, nė njė urim tė lexuar nga Fatmir Sejdiu, vlerėson gjatė 16 vjetėve tė saj se LDK-ja ėshtė udhėhequr nga ēėshtja e lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė. Presidentir Rugova e vlerėson kėtė pėrvjetor si njė ditė tė rėndėsishme pėr Kosovėn, pasi kjo parti nuk pushoi sė vepruari fuqishėm nė realizimin e synimeve madhore.

"LDK-ja, pėr kėto 16 vjet, u tregua si parti e veprimit tė gjerė, me njė strategji efikase dhe tė urtė pėr Kosovėn dhe tė gjithė shqiptarėt. Pėr kėto 16 vjet, LDK-ja u tregua parti e fuqishme, mė vitale nė Kosovė dhe nė botėn shqiptare, parti e tolerancės e mirėkuptimit dhe parti shtetformuese. Pėr kėto 16 vjet, LDK-ja veprim udhėheqės e pati lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės", theksoi nė urimin e tij Presidenti Rugova.

Presidenti Rugova thekson se edhe nė kėtė 16 vjetor LDK-ja objektiv qendror ka njohjen sa mė tė shpejtė tė shetit tė Kosovės. "Nė kėtė 16 vjetor, mund tė themi se LDK-ja objektiv qendror e ka njohjen e pavarėsisė mė tė shpejtė tė Kosovės nga miqt tanė", thuhet nė fund tė urimit, i cili pėrmbyllet me urimin pėr bekimin e LDK-sė dhe tė Kosovės, i cili ėshtė pėrcjellė me duartrokitje nė shenjė pėrkrahjeje nga anėtarėt dhe simpatizantėt e LDK-sė pėr Presidentin e tyre dhe tė Kosovės.

Ndėrkaq, nėnkryetari i LDK-sė Kolė Berisha pasi pėrshėndeti kryekuvendarin Nexhat Daci, kryeministrin Kosumi, pėrfaqėsuesit e korit diplomatik dhe anėtarėt dhe simpatizantėt e LDK-sė, tha se ua pėrcjell me kėnaqėsi, pėrshėndetjet mė tė ngrohta dhe urimet mė tė sinqerta tė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

Ai tha se tė shėnosh dhe tė kremtosh pėrvjetorin e krijimit, tė rritės, tė zhvillimit, tė punės dhe tė sakrificės sė cilėsdo nga partitė politike shqiptare nė kėtė pjesė tė Ballkanit, nė pėrgjithėsi, e atė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nė veēanti, do tė thotė, "nė radhė tė parė, t'i kujtosh pėr pak ēaste ato vite tė stuhishme dhe tė shėnosh njė datė, jo thjeshtė partiake; ta kujtosh me respekt njė ngjarje qė shėnon fillimin e njė epoke tė re, tė pashembullt deri atėherė nė historinė tonė kombėtare; do tė thotė, tė flasėsh apo tė shkruash pėr fillimin e njė epoke, e cila, i ndryshoi rrjedhat e historisė nė kėtė pjesė tė Evropės".
 
Z.Berisha tha se popullin shqiptar para 16 vjetėve po e priste fati qė e pėrjetuan popujt tjerė tė ish-jugosllavisė, duke rrezikuar qė Kosova "tė shndėrrohej e tėra nė njė varrezė masive, ose nė njė park nacional serb, ku do tė mbillej njė barė i ri". "Do tė ngatėrroheshin shekujt.
 
Do tė pėrsėritej viti 1878. Do tė pėrgjysmohej atdheu, edhe ashtu i pėrgjysmuar. Kosova do tė shndėrrohej nė njė Toplicė tė dytė serbe. E, ata qė do tė arrinin tė mbijetonin - do tė shndėrroheshin nė shėrbėtorė tė “engjėjve tė luftės, tė zotėrinjve serbė", tha ai.

"Dhe, pikėrisht nė atė kryqėzim fatesh e fatkeqėsish, 16 vjet mė parė, njė grup intelektualėsh shqiptarė nga Prishtina, tė tubuar rreth njė programi, mė shumė kombėtar - se sa partiak, dhe tė prirė nga intelektuali Ibrahim Rugova– urtia e fjalės, madhėshtia e veprės dhe vizioni i qartė i tė cilit, edhe sot e kėsaj dite, i tejkalojnė pėrmasat kombėtare, nė kėto hapėsira tė stėrkequra nga Mortaja e Kuqe pesėdhjetėvjeēare, formoi Lėvizjen e parė legale demokratike shqiptare – Lidhjen Demokratike tė Kosovės", tha ai.
 
Berisha pėrkujtoi mė pas suksesin e rrufeshėm tė LDK-sė qė kishte tė arritur tė shndėrrohej pėrnjėherė nė lėvizje kombėtare, duke artikuluar kėrkesat e ligjshme kombėtare; aplikoi metodėn e rebelimit kolektiv, tė injorimit dhe tė mosnjohjes totale tė pushtetit aktual serb; pastaj organizoi jetėn krejtėsisht tė pavarur shoqėrore, politike, juridike, ekonomike etj dhe, ndėrtoi mekanizmat e para tė njė shteti tė ardhshėm tė Kosovės; iu shmang, pėr aq sa ishte e mundur, konfliktit tė hapur, me qėllim tė ruajtjes sė faktorit demografik, si armėn mė tė fortė qė kishte, pėr ta mbrojtur karakterin pėrherė shqiptar tė Kosovės; krijoi dhe zgjeroi rrjetin e miqve, pėrmes tė cilėve, ndėrkombėtarizoi ēėshtjen e Kosovės, dhe duke e promovuar, kėshtu, pėr herė tė parė, njė frymė tė re filozofike nė politikėn e kėsaj pjese tė Ballkanit dhe tė Evropės, dėshmoi sė, mė nė fund, ne ishim pėrcaktuar tė rirreshtoheshim aty ku duhej, aty ku pėrherė e kishim vendin, por, aksidentalisht, nė njė moment tė caktuar historik, e kishim devijuar rrugėn, dhe pastaj, pėr disa shekuj me radhė, u gjendėm aty ku, nė fakt, nuk e kishim vendin; u gjendem nė anėn tjetėr tė historisė".

Z.Berisha pėrkujtoi se si rezultat i kėsaj pune, Bushi plak, pėrmes tė ashtuquajturit "kėrcėnimi i Kėrshėndellave", e tėrhoqi "vijėn e kuqe".

"Dhe, mu atėherė kur lakorja e fatit tonė arriti buzė zhbėrjes tonė totale, kur kjo pjesė e atdheut dhe e kombit u gjend nė prag tė pėrmbytjes apokaliptike, falė Zotit, kėsaj fryme tė re filozofike, gjakut tonė tė derdhur, dhe mbrojtėsve tė vlerave tė civilizimit kudo nė botė - pra, miqve tanė tė shumtė, ndodhi, ... kthimi i shpejtė, dhe ngritja jonė, pothuajse biblike", tha ai.

Lidhja Demokratike e Kosovės, po i finalizon objektivat e saj tė profilizuara edhe pėr kėtė fazė, tha mes tjerash Kolė Berisha.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.