|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovės i duhet qetėsia vepruese qė nė mesin e 2006-ės ta realizojė pavarėsinė, thotė Daci

 
 

 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Qė Kosova ta arrijė qėllimin e saj, njohjen e pavarėsisė deri nė gjysmėn e vitit tė ardhshėm, Kosovės i duhet qetėsi vepruese, tha kryekuvendari Nexhat Daci nė takimin e fundit me gazetarė pėr kėtė vit. Nė kėtė fund viti gjatė pėrmbledhjes sė punės njėvjeēare tė Kuvendit dhe tė zyrės sė tij, Daci tha se ndiehet i relaksuar pėr faktin se nė Ekipin Negociator ku ndodhet ai, qė nė vazhdimėsi i pėrcjell opinionit kosovar dhe atij botėror, rrjedhat nė institucionet e Kosovės, nė kėtė rast nė Kuvend.

"Do tė doja qė pėr fillim t'ju them qė ky vit, ėshtė vit i arritjeveve tė mėdha tė realizimit jo vetėm tė ėndrrės, tė punės, tė sakrificės, qė gjenerata tė tėra bėn pėr Kosovėn, pėr mazhorancėn e saj shqiptare, qė nė fund e arritura mė e madhe e 2005 ishte hapja e rrugės ndėrkombėtare, pėr njohjen pa kusht tė pavarėsisė sė Kosovės, dhe me kėtė do tė filloja qė parlamenti ka dhėnė njė kontribut tė vetin, nėpėrmjet kryetarit dhe deputetėve, ėshtė deleguar vullneti i popullit", tha kryekuvendari Daci nė pėrmbyllje tė kėtij viti.

Ai tha se fillimi i vitit ishte shumė i vėshtirė, i zymtė, dhe ishte me porosi tejet, tejet tė kėqija nga "ata qė Kosovės gjithmonė i sollėn dhe i shkaktuan vetėm plagė". Ai pėrkujtoi nė kėtė kontekst shkuarjen nė Hagė tė ish-kryeministrit Haradinaj, pas rreth 100 ditė qeverisje.

"Ishte njė parashikim i tmerrshėm nga projektuesit e tė kėēijave tė Kosovės, qė pas kėsaj ngjarje nė Kosovė do tė vjen deri te lufta civile vėllavrasėse nė Kosovė”, tha ai duke pėrkujtuar informacionet interne qė kishte nė atė kohė. Ai tha se ishte kontributi i madh i vetė z.Haradinaj, pastaj i institucioneve tė tjera tė Kosovės, Kuvendit dhe vet kryekuvendarit, qė tė mbahej "qetėsia vepruese nė Kosovė".

Ai tha se ky sukses nuk do tė ishte arritur sikur institucionet e Kosovės dhe Kuvendi nė veēanti, tė mos kishte arritur tė krijonte njė unitet shumė konstruktiv dhe veprues me bashkėsinė ndėrkombėtare nė Kosovė, "nė veēanti me Pėrfaqėsuesin Special, por mė sė shumti me anėtarėt e Grupit tė Kontaktit".

"Ky unitet veprues ka ndikuar qė Kuvendi i Kosovės nė krahasim me kuvendet tjera nė rajon t'i kryejė me pėrgjegjėsi detyrat siē ishte miratimi i buxhetit", tha ai. Ndėrsa, buxheti qė pėr herė tė parė nė plotni ėshtė krijuar nga institucionet e Kosovės, nga qeveria e komisionet e Kuvendit nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar ėshtė vlerėsuar qė Kosovės t'i hapė njė perspektivė zhvillimore. FMN-ja dhe Banka Botėrore ka vlerėsuar se Kosova ka krijuar tė gjitha parakushtet e nevojshme qė tė ketė qasje nė kapitalin dhe nė tregun financiar botėror.

Njė tė arritur tjetėr tė kėtij viti, tha se ėshtė bashkėpunimi me Shqipėrinė, qė ka shėnuar shkallėn mė tė lartė tė bashkėpunimit konstruktiv.

"Ne presim qė nė gjysmėn e parė tė vitit tė ardhshėm, ta finalizojmė qėllimin, punėn tonė tė filluar shumė dekada mė parė dhe nė veēanti tė finalizuar me institucione. Pėr tė arritur kėtė tha se Kosovės i duhet qetėsi vepruese, popullit tė Kosovės dhe institucioneve i duhet liri e plotė, nė mėnyrė qė vėrtetė tė bindet faktori ndėrkombėtar me kapacitetin e dinjitetshėm tė qytetarėve tė Kosovės", tha ai.

Nė vitin 2006 nė pjesėn pėrfundimtare tė saj, do ta kemi shansėn, t’i kthehemi nė plotni vetvetes, ndėrsa ka kujtuar se pėr katėr vjet institucionet ishin kryesisht tė orientuara nė bashkėpunimin ndėrkombėtar pėr tė realizuar qėllimin. Ai tha se tashmė janė edhe vlerėsimet ndėrkombėtare se gjendja reale nė Kosovė nuk ėshtė mė e ulėt se e vendeve nė rajon, por ne kemi kapacitete qė tė prijmė nė shumė aspekte pėr jetėn e qytetarėve.
 
Ai tha se viti 2006 duhet tė shihet si vit i kalimit nė normalitet tė punės sė Kuvendit, dhe nė pėrshpejtim tė dinamikės. Ai tha se ka hartuar njė projekt program tė Kuvendit, ku do tė ketė seanca dy javore, rritje tė numrit tė debateve pėr ēėshtjet qė i mundojnė qytetarėt si dhe mė shumė ftesa pėr qeverinė pėr paraqitje para Kuvendit, pėrmbylli njoftimet kryekuvendari Daci duke i uruar shėndet dhe gjithė tė mirat qyetarėve dhe gazetarėve pėr vitin e ardhshėm.

Kryetari i Kuvendit ka pasur 181 takime vetėm ndėrkombėtare nė tė cilat tha se ėshtė munduar qė ta prezantojė me njė dinjitet tė theksuar e profesionalizėm detyrėn dhe obligimet qė qytetarėt ia kanė deleguar. Ishin 69 takime me poėrfaqėsues vendor, pa llogaritur punėt ditore, dhe mė se 20 intervista nė radio e televizione dhe gazeta, vendore e tė huaja.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.