|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova do tė ketė edhe ministrinė e mbrojtjes dhe tė punėve tė jashtme, tha Presidenti Rugova

 
 

 
Prishtinė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti Ibrahim Rugova tha se Kosova pret qė nė tė ardhmen tė formojė edhe dy ministri tė reja, ministrinė e mbrojtjes dhe tė punėve tė jashtme, pas takimit me Kryeministrin Kosumi qė kishte sot nė rezidencėn e tij nė Velani.
 
Njėherit takimi u ka dhėnė fund spekulimeve mediale pėr shėndetin e tij, pas paraqitjes publike nė kėtė takim pune me kryeministrin e Kosovės Bajram Kosumi, ndėrsa mė parė ėshtė takuar edhe me kryetarėt e degėve tė LDK-sė nė Kosovė dhe diasporė me rastin e 16 vjetorit tė themelimit tė LDK-sė.

Presidenti Rugova tha se me Kryeministrin ėshtė takuar me rastin e kėtij fundviti, vitit tė ri dhe Krishtlindjeve pėr tė biseduar pėr gjendjen nė Kosovė, tė cilėn e vlerėsoi tė mirė. Presidenti tha se ka biseduar me Kryeministrin edhe pėr punėn e qeverisė dhe tė institucioneve, dhe veēanėrisht me rastin e fillimit tė bisedimeve pėr pavarėsinė.

"Unė e vlerėsoj si vit tė suksesshėm pėr qeverinė dhe institucionet tona pėr punėn qė ėshtė bėrė, ndėrsa nė njė moment me rėndėsi ėshtė edhe hapja e bisedimeve pėr tė ardhmen pėr pavarėsinė e Kosovės qė ėshtė rezultat i punės qė e ka bėrė qeveria, institucionet dhe populli i Kosovės", tha Presidenti Rugova, ndėrsa pėrsėriti insistimin e tij, pėr njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila tha se do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės.

Ai tha se nga Kryeministri ėshtė njoftuar pėr punėn qė ka bėrė qeveria dhe 'pėr objektivat qė na presin vitin e ardhshėm". "Objektiv kryesor ėshtė pavarėsia e Kosvoės dhe qė do tė punojmė nė tė gjitha segmentet qė tė jetė njė pavarėsi e qėndrueshme, pavarėsi qė do t'i pėrgjigjet tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, nė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės", tha ai.

Ndėrsa, Kryeministri Kosumi tha se qeveria gjatė kėsaj kohe ka bėrė njė punė tė madhe qė tė krijojė rend, rregull nė shumė struktura tė shoqėrisė qė ka pas ērregullime tė ndryshme ose qė kanė qenė tė sapo krijuar siē ėshtė vėnia e rendit dhe rregullit nė politikat buxhetore.

"Ne i kemi stabilizuar politikat buxhetore tė vitit 2005, ju e dini se nė dhjetor tė vitit 2004 buxheti i Kosovės ka qenė i rrezikuar pėr sė tepėrmi dhe tėrė vitin kemi punuar qė tė stabilizojmė buxhetin e Kosovės dhe jam shumė i kėnaqur qė mė nė fund kėtė e kemi bėrė dhe fundi i vitit 2005 Kosovėn e gjen me njė buxhet sado kudo tė varfėr, por stabil dhe me politika stabile", tha Kosumi.

Ai poashtu rikujtoi se njė stabilitet ėshtė arritur edhe nė sferėn e arsimit, sidomos nė UP, siē tha ai kanė kthyer rendin dhe ligjin, ndėrsa premtoi qė tė njėjtėn gjė ta bėjnė edhe nė shėndetėsi, "ku ka disa parregullėsi tė theksuara". Ai tha se qeveria dhe disa ministri kanė treguar njė sukses tė madh nė rifunksionalizimin e disa gjigantėve nė Kosovės, siē ėshtė Trepca.
 
Ai ka falėnderuar Presidentin Ibrahim Rugova pėr pėrkrahjen qė i ka dhėnė qeverisė gjatė gjithė kohės dhe unė kam pasur njė mbėshtetje tė madhe nga presidenti nė tė gjitha situatat. Ai paralajmėroi dy projekte, madhore me tė cilat shpresohet tė zhvillohet ekonomikisht vendi.

Sa i pėrket ēėshtjes sė decentralizimit tė shtruar nga gazetarėt, Presidenti Rugova tha se procesi i bisedimeve ka filluar tash, ndėrsa ka pika tė ndryshme.

"Decentralizimi siē e kemi thėnė ėshtė ēėshtje e Kosovės, pra mund t'i dėgjojmė edhe palėt tjera. Mund tė bisedohet si pako shtesė e pavarėsisė, unė kėshtu e quaj, se pavarėsia ėshtė e padiskutueshme, prandaj ne siē e dini kemi filluar njė fazė tė privatizimit me pilot projektet qė ka qenė hap mjaft i guximshėm dhe mė vonė do tė shikojmė njė reform tė pėrgjithshme tė pushtetit lokal qė mė leht do ta bėnim me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės", tha Presidenti.

Rugova shtoi se gjithmonė mbesin punėt qė nuk mund tė kryhen. "Ne i pėrmendėm vetėm ato punė qė i kemi kryer dhe qė janė mjaft tė rėndėsishme, ndėrsa objektivat dhe programin pėr vitin e ardhshėm e paraqet qeveria dhe institucionet e Kosovės. Punė qė ka mbetura e madhe pa u kryer ėshtė ēėshtja e njohjes sė pavarėsisė", tha ai.

Ndėrsa, sa i pėrket formimit tė ministrive tė reja, Presidenti Rugova tha se sė shpejti do tė vendosin pėr kėtė, duke rikujtuar licencimin e tyre nga UNMIK-u dhe njėherit ka paralajmėruar formimin e ministrisė sė mbrojtjes dhe tė punėve tė jashtme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.