|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Hollbruk thotė se Kosova ėshtė njė problem mė i vėshtirė se Bosnja

 
 

 
Mostar, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Arkitekti i Marrėveshjes sė Dejtonit, diplomati amerikan Riēard Hollbruk, ka deklaruar nė stacionin shtetėror tė Bosnjes se braktisja e Marrėveshjes sė Dejtonit do tė cėnonte stabilitetin nė Bosnjė.
 
Prandaj, tha ai, ėshtė e rėndėsishme tė vazhdohet me zbatimin e saj. Hollbruk tha se komuniteti ndėrkombėtar nuk do tė lejojė Republikėn Serbska, entitetin serb, tė bėhet njė shtet i ndarė.
 
Ai mirėpriti pėrfshirjet e fundit diplomatike dhe politike tė administratės sė Bushit nė Ballkan, duke thėnė se kjo ėshtė nė interes tė sigurisė kombėtare tė Shteteve tė Bashkuara.

Riēard Hollbruk tha gjithashtu se Kosova ėshtė njė problem mė i vėshtirė se Bosnja e Hercegovina.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.