|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Banorėt serbė tė Brestovikut i tha Kosumit se do tė pranojnė ēfarėdo zgjidhje pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Pejė, 23 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi bashkė me kryetarin e KK tė Pejės Ali Lajēin, ka vizituar fshatin Brestovik tė komunės sė Pejės, i banuar me pjesėtarė tė pakicės serbe.
 
Ai u shpreh i inkurajuar me procesin e kthimit tė tė zhvendosurėve nga kjo anė. Fillimisht kreu i Qeverisė sė Kosovės ka biseduar me kryetarin e KK tė Pejės Ali Lajēin pėr proceset aktuale dhe pėr ecurinė e jetėsimit tė standardeve.

Gjatė vizitės nė Brestovik, Kryeministri Kosumi ėshtė takuar me njė pjesė tė banorėve tė fshatit Brestovik tė kthyer nė shtėpitė e tyre dhe u ka premtuar atyre pėrkrahje tė vazhdueshme institucionale. Sipas tij, procesi i kthimit tė tė zhvendosurėve nė rajonin e Pejės ka filluar shumė kohė mė parė dhe po realizohet me sukses, mirėpo nėnvizoi se ėshtė e nevojshme qė ky proces tė vazhdojė.

"Njerėzit qė kthehen nė pronat e tyre janė mirėpritur prej qeverisė komunale dhe prej fqinjėve tė tyre", ka thėnė Kosumi.

Banorėt serbė gjatė takimit me Kryeministrin Kosumi u shprehėn qartė se do tė pranojnė ēfarėdo zgjidhje pėr statusin e Kosovės, qė do t'i kontribuonte jetės mė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve.

Serbėt kanė kėrkuar nga Kryeministri i Kosovės qė t'u kthehen pronat e uzurpuara, ndėrkaq Kosumi tha se Qeveria do tė garantojė tė drejtat pronėsore tė tė gjithėve. Sipas tij prona dhe pronari janė tė mbrojtura me ligj dhe nuk ka forcė qė vepron ndryshe.

Pėrfaqėsuesi i fshati Brestovik Milorad Jashoviq pasi falėnderoi Kryeministrin dhe Qeverinė qė ai e drejton pėr kontributin e dhėnė nė ndėrtimin e shtėpive tė reja pėr personat qė janė kthyer, tha se banorėt e Brestovikut dhe tė Sigės lėvizin lirisht nga fshati nė qytet dhe anasjelltas pa kurrėfarė problemesh.

Ndėrkaq, Ali Lajēi, kryetar i Kuvendit komunal tė Pejės ka premtuar se pakicat do tė kenė mbrojtje institucionale.

Kohė mė parė, Qeveria italiane nė kuadėr tė projekteve tė tė zhvendosurėve ka ndarė 3.5 milionė euro pėr rindėrtimin e 49 shtėpive tė kėtij fshati.

Nė kėtė fshat ėshtė ndėrtuar edhe shkolla multietnike nė tė cilėn sė shpejti pritet tė mėsojnė edhe fėmijėt shqiptarė dhe ata serbė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.