|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

U pėrurua godina e re e Qeverisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi dhe zyrtarė tė lartė tė Kosovės kanė pėruruar dje godinėn e re tė qeverisė sė Kosovės, e cila ndodhet pranė KLuvednit tė Kosovės. Ajo gjatė bombardimeve tė NATO s nė vitin 1999 u dėmtua rėndė.

Kryeministri Kosumi tha se ky objekt ėshtė njė shtyllė nė shtetin e Kosovės dhe njė hap pėrpara drejt Evropės.

Kryeministri dhe stafi i tij, sė shpejti pritet tė zhvendosen nga ndėrtesa e Kuvendit tė Kosovės, nė ndėrtesėn e re tė Qeverisė sė Kosovės. Zyrtarėt thanė se objekti i ri pėrmbush tė gjitha standardet e nevojshme pėr punė efikase tė qeverisė.

"Nuk e kemi ndėrtuar pėr t'u rehatuar nė tė, por qė tė punojmė mė shumė", u shpreh Kosumi, duek shtuar se ky objekt ėshtė edhe njė argument pėr imazhin e ri tė Kosovės sė re. "Eshtė njė shtyllė nė shtetin e Kosovės dhe njė hap pėrpara drejt Evropės", tha ai.

Ndėrkaq kryeparlamentari Nexhat Daci tha se "Kosovės nė kėtė fund vit dhe nė fillimin e vitit tė ardhshėm i duhet paqe e qetėsi".

Ministrja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrnkolli tha se objekti ėshtė nė funksion tė punės mė tė mirė tė institucioneve tė Kosovės.

Rindėrtimi i objektit ėshtė financuar nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim me 6.5 milionė euro dhe nga buxheti i konsoliduar i Kosovės me 3.3 milionė euro. Nė tė do tė vendosen kryeministria dhe njė pjesė e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.