|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėria ėshtė vendi i parafundit nga 12 vende qė qytetarėt e BE-sė do ta pranonin nė radhėt e tyre

 
 

 
Bruksel, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Shqipėria ėshtė vendi i parafundit nė njė listė nga 12 vende tė cilat qytetarėt e Bashkimit Evropian do t'i pranonin nė radhėt e tyre, thuhet nė njė sondazh tė BE-sė, Eurobarometri. E fundit nė listė ėshtė Turqia.

Hyrjen e Shqipėrsiė nė BE e mbėshtesin 33 pėr qind tė qytetarėve, ndėrsa 5O pėr qind janė kundėr. Anėtarėsimin e Turqisė e pėrkrahin 31 pėr qind, ndėrkaq kundėr janė 55 pėr qind. Para Shqipėrisė nė listė ėshtė Unioni Serbi-Mali i Zi.

Pro hyrjes sė Maqedonisė nė BE janė 41 pėr qind, ndėrsa kundėr 43 pėr qind, njoftojnė mediat e huaja. Mbėshtetje tė fuqishme pėr tė hyrė nė BE kanė marrė tri vende: Islanda, Norvegjia dhe Zvicra, madje midis 66 e 77 pėr qind.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.