|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 
Sali Berisha vizitoi komandot shqiptare nė Irak
 
 

 
Mosul/Tiranė, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, i shoqėruar nga ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu dhe Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura Shqiptare gjeneral Pėllumb Qazimi u takuan dje me 120 trupat komando shqiptare tė dislokuara nė Mosul, Irak. Nėn masa tė rrepta sigurie, delegacioni shqiptar udhėtoi nga Kuvajti me njė avion tė posaēėm drejt aeroportit tė Mosulit, ku shėrben dhe kontigjenti shqiptar.

Sapo kanė mbėrritur nė Mosul kryeministri Berisha, ministry i Mbrojtjes Mediu dhe Shefi i Shtabit Qazimi janė takuar me trupat tona komando. Nė njė brifing pėr delegacionin, komandanti i kontigjentit tė 6 tė tė forcės paqeruajtėse shqiptare, major Besnik Sokoli raportoi rreth aktivitetit tė kontigjentit shqiptar.

Sipas tij, komandot shqiptare kanė kryer operacione tė vėshtira po aq sa dhe kolegėt e kombėsive tė tjera. Disa nga detyrat, tha Sokoli, janė ruajtja e njė pjese tė bazės ushtarake tė aeroportit tė Mosulit, si dhe patrullime dhe kontrolle nė qytet. Deri tani, tha ai, nuk ėshtė regjistruar asnjė incident me trupat shqiptare, edhe pse rreziku i grupeve guerrile vazhdon tė jetė i lartė.
 
Ndėrsa Shefi i Shtabit tė Forcave Aleate pėr Irakun Verior e Perėndimor, gjeneral Kevin Bergner e cilėsoi tepėr tė lartė dhe profesionale punėn e bėrė nga kontigjenti shqiptar, nė Irak. Duke iu drejtuar z.Berisha dhe z.Mediu, gjeneral Bergner tha: "Ju duhet tė jeni krenar pėr kėta ushtarė. Ata janė pjesė e barabartė e koalicionit kėtu, nė Irak, qoftė nė vlera, ashtu dhe nė kontribut". (RD)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.