|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Ferizaj u bė pėrurimi i dy urave pėrgjatė magjistrales Prishtinė - Hani i Elezit

 
 

 
Ferizaj, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Nė Ferizaj u bė pėrurimi i dy urave pėrgjatė magjistrales Prishtinė - Hani i Elezit. Nė kėtė pėrurim morėn pjesė edhe Ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, Qemajl Ahmeti, pėrfaqėsuesi i Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim Tieri Bernar dhe pėrfaqėsuesi i KFOR it Helmut Bah.

Ministri Ahmeti tha se ndihet i lumtur qė sė bashku me AER in dhe KFOR in kanė pėrfunduar projektin prej 12 urave. Ai uroi qė kėto ura tė shfrytėzohen mirė dhe qė tė mos ndodhė asnjė aksident trafiku, ngase qėllim parėsor ėshtė ngritja e sigurisė nė komunikacion s dhe falėnderoi AER in dhe KFOR in pėr ketė projekt tė rėndėsishėm dhe shprehu bindjen pėr bashkėpunim tė mėtejshėm.

Shefi i AER it, Tieri Bernard tha se riparimi i kėtyre urave ėshtė bėrė nė bashkėpunim me Ministrinė e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit, KFOR it dhe Bashkėsisė Evropiane. Vlera e pėrgjithshme e projektit ka kushtuar 7.2 milion euro.
 
Prej tyre 2.4 milion janė ndarė nga Buxheti i Kosovės, 1.8 milion nga NATO ja, dhe 3 milion nga Bashkėsia Evropiane. Ai shprehu bindjen e tij se BE ja do ta ndihmojė Kosovėn edhe nė tė ardhmen pėr integrimin e saj nė rajon dhe nė Evropė.

Nė anėn tjetėr, koloneli i KFOR i Helmuth Bach shprehu kėnaqėsinė e tij pėr faktin se ky projekt i rėndėsishėm pėrmirėson gjendjen nė infrastrukturėn rrugore nė Kosovė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.