|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

N.Pano: Ēdo zgjidhje qė nuk parashikon pavarėsi do tė ishte e papranueshme pėr popullin e Kosovės

 
 

 
Uashington, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Profesori i historisė evropiane nė Universitetit Western Ilinoi, Nikolla Pano, amerikan me prejardhje shqiptare, thotė se do tė jetė shumė e vėshtirė gjetja e njė zgjidhjeje tė pranueshme nga shqiptarėt e Kosovės si edhe nga Serbia.

"Mendoj se ēdo zgjidhje qė nuk parashikon pavarėsi tė plotė, qoftė ajo pavarėsi e vonuar apo njė proces qė ēon nė pavarėsi, do tė ishte e papranueshme pėr popullin e Kosovės dhe mendoj se nuk do tė ishte e pranueshme as pėr disa vende fqinje".

Profesori Pano beson se ka shumė tė ngjarė qė njė zgjidhje duhet tė imponohet ndėrkohė qė mospajtimet midis Serbisė dhe shqiptarėve tė Kosovės duken tė pakpėrcyeshme.

Ndėrkaq profesori i shkencave politike nė Universitetin Klemson tė Karolinės sė Jugut, Vladimir Matiē me prejardhje serbe, thotė se problemi ėshtė se shqiptarėt dhe serbėt e shikojnė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės si njė pėrfundim, nė tė cilin njėra palė fiton dhe tjetra humbet.
 
Kėshtu qė njė zgjidhje e ēėshtjes sė Kosovės, thekson profesori Matiē, duhet tė imponohet nga komuniteti ndėrkombėtar.

"Nuk ka pikė dyshimi se zgjidhja duhet t'u imponohet tė dyja palėve. Ajo qė duhet t'i imponohet Serbisė, ėshtė humbja e sovranitetit tė saj mbi Kosovėn, menjėherė ose nėrmjet njė procesi shkallė shkallė.
 
Ajo qė duhet t'u imponohet shqiptarėve, ėshtė kthimi i serbėve dhe mbrojtja e tė drejtave tė serbėve si njė pakicė nė Kosovė", thotė zoti Matiē. (VOA)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.