|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovės i mungon legjislacioni pėr sigurinė, u tha nė njė tryezė nė Prishtinė

 
 

 
Prishtinė, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Nė njė tryezė tė organizar nga Forumi Rinor i LDK-sa sot nė Prishtinė, u diskutua ne temėn: "Vlerėsimi analitik tė gjendjes sė sigurisė nė fazėn e zhvillimit pėr pėrgatitjen e bisedimeve pėr statusin final tė Kosovės".

Nisma pėr organizimin e tryezės, sipas Kryetarit tė Forumit Rinor tė LDK-sė Sejdė Tolaj, ėshtė mbėshtetur nė vizionin e Forumit, "shoqėria e zhvilluar dhe demokratike e Kosovės e integruar nė Evropėn e bashkuar".
 
Ai tha se pėr t'u realizuar ky qėllim, integrimi nė strukturat euroatlantike dhe evropiane, do tė varet nga shkalla e reformimit tė brendshėm nė raport me kushtet e Kopenhagės dhe tė NATO-s, tė cilat tha se pėrfshijnė reformat demokratike, shtetin ligjor, ekonominė e tregut, tė drejtat e njeriut dhe tė minoriteteve, harmonizimin e legjislacionit si dhe reformimin e sistemit tė mbrojtjes.

Deputeti Agim Krasniqi, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė, tha se Kosova sapo ka marrė disa kompetenca nė fushėn e sigurisė.

Gjendja e sigurisė ėshtė e mirė, edhe pse nė kohėn e negociatave kėrkohet njė stabilitet mė i madhė, ndėrsa edhe janė ndėrmarrė masa shtesė. Ai tha se aspekti i sigurisė tashmė ėshtė veēanėrisht i rėndėsishėm duke pasur parasysh se Kosova po i kalon muajt e fundit drejt pavarėsimit. Ai veēoi rolin e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė sapothemeluar, e cila tha se do tė marrė kompetencat nė katėr faza.

Dr.Bejtush Gashi nga departamenti i menaxhimit tė sigurisė nė Ministrinė e Shėrbimeve Publike, tha se globalizimi i pėrgjithshėm ka rritur mundėsitė e aktivitetev kriminale, veēanėrisht nga fenomeni i "lėvizjes sė lirė". Por, sipas tij, problemi kryesor i sigurisė nė Kosovė tha se ėshtė mungesa e legjislacionit pėrkatės, kjo pėr shkak tė presionit tė fuqishėm ndėrkombėtar ndaj institucioneve vendore, dhe tė gjendjes politike tė Kovoės. "Zhvillimi i Kosovės dhe siguria janė tė ndėrvarura", tha ai, duke kėrkuar qė tė ketė qasje multidisiplinare ndaj kėsaj ēėshtje.

Fadil Kajtazi tha se aktualisht Serbia ka vendosur nė kufijtė e Kosovės tri brigada tė mekanizuara. Ai ka veēuar tri lloje tė aspekteve tė krimit, atė historik, tė natyrės kureshtare tė njeriut, qė ka obsesion lakminė dhe aspektin ligjor, qė ēdo lloj shkelje e tij pėrbėn njė akt kriminal.
 
Ndėrsa, duke iu referuar realitetit tė Kosovės si burime tė krimit veēoi, burimin e tij nga gjendja ekonomike, infrastruktura e pamjaftueshme pėr ta penguar dhe joefikasiteti organeve pėrkatėse pėr ta luftuar krimin, pastaj aktvitet e motivuara nga shėrbimet e huaja inteligjente tė disponuara armiqėsisht ndaj Kosovės dhe veēanėrisht nga shėrbimet inteligjente serbe, tė cilat tha kanė trashėguar infrastrukturė tė fuqishme.

Veprimtaria e tyre, tha aėi, mundėsohet edhe nga fakti se nuk ka legjislacion qė pengon fushėveprimin e tyre. Ai mė pas ka pėrmendur disa raste tė krimeve dhe tė krizave nė Kosovė ku kanė mundur tė kishin dorė shėrbimet serbe.

Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i KIPRED-it, tha se nuk mund tė mendohet shtet ligjor pa kontroll demokratik ndaj mekanizmave tė sigurisė. Ai tha se politika e sigurisė nė Kosovė ka filluar tė reformohet nė fund tė vitit 2004 kur ishte emėruar njė komision britanik pėr fillimin e procesit reformues tė sigurisė nė Kosovė, por qė zyrtarisht ky proces tha se ka filluar mė 5 korrik kur veprimtarinė e kishte zyrtarizuar Nju Jorku. Konferenca ka vazhduar punimet me debate dhe diskutime tė shumta.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.