|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Goldberg tha se edhe viti 2006 do tė jetė vendimtar dhe historik pėr Kosovėn, si 2005

 
 

 
Prishtinė, 22 dhjetor 2005 /TN /QIK - Viti i ardhshėm ofron ēdo mundėsi tė mirė pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj, tha sot shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Filip Golberg, pas takimit me kryekuvendarin Nexhat Daci, nė selinė e kėtij tė fundit.
 
Sipas z.Golberg, edhe viti 2006 do tė jetė vendimtar dhe historik njėsoj sikurse edhe viti qė po e lėmė pas, 2005.

"Viti 2005 ishte vit vendimtar dhe historik pėr Kosovėn. Besoj se viti 2006 do tė jetė i njėjtė. Nėse merrni parasysh zhvillimet e kėtij viti dhe faktin se jemi nė fundin e vitit kur u hapėn bisedimet pėr statusin, duhet tė jemi tė kėnaqur", u shpreh Golberg, ndėrsa premtoi edhe vazhdimin e mbėshtetjes amerikane pėr Kosovėn.
 
Shtetet e Bashkuara, shtoi a, do tė vazhdojnė tė kenė rol tė rėndėsishėm miqėsor ndaj qytetarėve tė Kosovės.

"Viti 2006 pėrmban tė gjitha llojet e mundėsive pėr Kosovėn, pėr njerėzit kėtu dhe pėr jetė mė tė mirė. Shtetet e Bashkuara do tė kenė rol shumė tė rėndėsishėm dhe do tė jemi me njerėzit e Kosovės", tha Golberg.

Viti qė shkoi ėshtė vlerėsuar i suksesshėm pėr Kosovėn nga z.Golberg dhe zoti Daci, duke e ēmuar si faktin mė tė rėndėsishėm fillimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės.

Nga ana e tij, Daci u zotua pėr partneritet me faktorėt ndėrkombėtarė, ndėrsa takimin e quajti si vazhdimėsi tė pėrpjekjeve pėr ndarje tė sfidave me miqtė, siē u shpreh: "Shpeshherė pėr tė na tėrhequr vėrejtjet nė lėshimet eventuale".

"Thelbėsore ėshtė se institucionet e Kosovės do tė jenė partner i pėrgjegjshėm i Shteteve tė Bashkuara dhe popullit amerikan, si dhe i Bashkimit Evropian e Grupit tė Kontaktit. Me shumė sinqeritet i marrim analizat qė ndajnė miqtė tanė me ne. Ne mundohemi tė japim vlerėsimet tona qė kanė njė emėrues tė pėrbashkėt: zgjidhjet e mira pėr Kosovėn dhe rajonin", tha Daci.

Ai nė vazhdim tha se ndan me qytetarėt optimizmin dhe se vendi ėshtė nė rrugė shumė tė mbarė dhe me mbėshtetje tė duhur ndėrkombėtare.

Diplomati amerikan pėrmendi edhe ndjenjat zhgėnjyese tė tij gjatė vitit tė shkaktuara nga pakicat.
 
"Njėri nga zhgėnjimet e mia mė tė mėdha ėshtė se shumica e serbėve tė zgjedhur nuk kanė marrė pjesė nė punėn e Kuvendit", tha Goldberg. Por, megjihatė ai se shpreson se gjatė vitit tė ardhshėm, "Kuvendi do tė vazhdojė tė jetė bastion i kursit dhe sjelljes demokratike nė Kosovė".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.