|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

100 ditėt e para tė qeverisė Berisha

 
 

 

22 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (21.12.2005) - Ilirian Agolli

Kryeministri Berisha, deklaroi se ne 100 ditet e para te punes se vet, qeveria e Shqiperise eshte shmangur plotesisht nga konflikti i interesave dhe njekohesisht ka marre nje seri masash kunder korrupsionit ne administrate. Nė nje interviste per "Zerin e Amerikes", ai paralajmeroi reforma te thella strukturore ne sistemin e drejtesise dhe ne prokurori.

Zėri i Amerikės: Jemi nė 100 ditėt e para tė punės sė kabinetit tuaj qeveritar. Cilat mendoni se janė rezultatet mė tė spikatura nė punėn tuaj tuaj nė kėto 100 ditė?

Sali Berisha: Nga pikat mė kryesore tė kėtyre 100 ditėve unė do tė veēoja:
 
Sė pari; nxjerrjen e qeverisė nga konflikti i interesit, nxjerrjen e emėrimeve tė tjera nga konflikti i interesit, amendimin e ligjit tė konfliktit tė interesit, si dhe masa tė tjera antikorrupsion.
 
Sė dyti; do tė vlerėsoja pėrgjysmimin e taksave pėr biznesin e vogėl.
 
Sė treti; do tė vlerėsoja ligjet pėr reformėn e pronėsisė, amendimin e ligjit tė pronave dhe ligjin e legalizimeve, tė cilin ne e nisėm dje nė parlament. Do tė vlerėsoja nė kėtė kontekst pa diskutim buxhetin e ri tė shtetit, i cili u shoqėrua me rritjen mė tė madhe tė pagave dhe pensioneve qė nga viti 1996, me rritjen e investimeve publike, me rritjen e investimeve nė arsim dhe nė shėndetėsi, me rritjen 37% tė grantit pėr qeverisjen vendore.

Zėri i Amerikės: Zoti kryeministėr, cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr punėn e diplomacisė shqiptare dhe tė ministrisė sė integrimit nė kėto 100 ditėt e para tė kabinetit tuaj qeveritar?

Sali Berisha: Pėrfunduan negociatat me BE pėr marrėveshjen e stabilizim - asociimit dhe kjo pėrbėn njė arritje tė madhe pėr Shqipėrinė. Komisioni Europian ka bėrė kėtė konkluzion, dhe ky konkluzion ėshtė pranuar edhe nga Kėshilli i Ministrave. Nga ana tjetėr, diplomacia shqiptare ėshtė pėrpjekur qė tė bėhet avokate e kėtij ndryshimi tė madh qė po ndodh nė Shqipėri dhe qw po konsolidohet, sikundėr ka paraqitur pikėpamjet e saj nė rajon.
 
Pikėpamjet e qeverisė shqiptare janė tashmė gjerėsisht tė pranuara si pėr Kosovėn ashtu edhe pėr tė gjitha zhvillimet e tjera nė rajon. Ne kemi si qėllim kryesor orientimin e diplomacisė drejt tėrheqjes sė investimeve nė Shqipėri, marrjen e disa funksioneve ekonomike, po tė shpreheshim nė kėtė mėnyrė, tė cilat ajo nuk i ka patur mė parė. Shqipėria ka nevojė pėr investime mė shumė se pėr ēdo gjė tjetėr.

Zėri i Amerikės: Zoti kryeministėr, si drejtues i maxhorancės ju keni premtuar reforma tė thella nė drejtėsi dhe luftė pa kompromis kundėr korrupsionit. A duhej tė prisnim rezultate tė dukshme brenda 100 ditėve pėr kėto reforma nė drejtėsi? Dhe, a mendoni mė, siē jeni shprehur, se drejtuesit e prokurorisė flejnė ende mbi dosjet e krimit?

Sali Berisha: Ne kemi punuar kėto 100 ditė pėr reforma nė drejtėsi dhe kemi punuar seriozisht. Natyrisht reforma nė drejtėsi nuk mund tė jetė njė reformė emergjence, sepse ėshtė njė sistem tjetėr. Kam bindjen se ministria e drejtėsisė do tė paraqesė sė shpejti njė riorganizim tė sistemit gjyqėsor.
 
Pa diskutim qė lufta kundėr korrupsionit nė kėtė sistem ėshtė njė pėrparėsi e madhe, por kemi pėrcaktuar si mė tė parėn detyrw zbatimin e vendimeve gjyqėsore, nė mėnyrė qė ne tė ēojmė tek drejtėsia sinjale tė drejta.
 
Ne jemi pėr tė drejtėn, pėr ligjin dhe jo pėr mosdėnimin. Lidhur me prokurorinė mund tė them se po pėrgatitet njė reformė e thellė e kėtij sistemi. Jemi lidhur me institucione ndėrkombėtare dhe nė mėnyrė tė padiskutueshme ky sistem ka nevojė pėr njė reformim tė thellė nė strukturė nė radhė tė parė, pastaj vijnė edhe emrat natyrisht sepse shihet nėse ata pėrputhen me strukturėn apo jo.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, ndalemi njė ēast tek marrėdhėniet me opozitėn. Disa nga reformat, siē janė reformat nė drejtėsi dhe reforma zgjedhore, do tė duhen bėrė patjetėr nė parlament edhe me bashkėpunimin e saj. Por opozita shqiptare ėshtė duke u treguar shumė refraktare, shumė mosbesuese ndaj maxhorancės tuaj. Si mund tė rregullohen marrėdhėniet me opozitėn, nė mėnyrė qė edhe reformat tė shkojnė mė mbarė?

Sali Berisha: Ne pėrpiqemi tė kemi marrėdhėnie normale me opozitėn, por opozita vazhdon tė ketė realisht njė krizė lidershipi. Ata kanė probleme tė rėnda nė vendimmarrje, por shpresoj tė dalin nga ky problem. Unė shpresoj qė aty tė konsolidohet vendimmarrja dhe opozita tė mund tė marrė pjesė nė reforma. Pėr kėtė ėshtė shumė e mirėpritur, sikundėr e garantoj edhe pėr sensin e plotė tė kompromisit tė Partisė Demokratike pėr reformėn zgjedhore.

Zėri i Amerikės: Zoti kryeministėr, disa analistė dhe politikanė tė opozitės janė shprehur kritikė ndaj jush pėr faktin se projekt - buxheti i vitit 2006 nuk pėrfshiu disa nga premtimet e rėndėsishme qė ju bėtė gjatė fushatės zgjedhore tė verės nė Shqipėri. Si qėndron problemi me mospėrfshirjen e kėtyre premtimeve dhe ēfarė roli ka luajtur FMN nė kėtė ēėshtje?

Sali Berisha: Mendoj se FMN me tė drejtė kėmbėnguli pėr njė tranzicion, pasi programi ynė ėshtė tepėr ambicioz, dhe kalimi i plotė nė kėtė program duhej tė bėhej pasi qeveria tė dėshmonte njė performancė, njė pėrmirėsim tė ndjeshėm tė administrimit fiskal. Kjo po ndodh: nė kėto tre muaj ne kemi njė rritje prej 20 pėr qind tė tė ardhurave nga doganat dhe tatimet.
 
Ndaj edhe unė jam i sigurtė se marrėveshja qė u nėnshkrua me FMN pėr rishikimin e buxhetit nė qershor do tė krijojė mundėsi pėr zbatimin e plotė tė paketės tonė fiskale, tė cilėn FMN e ka mbėshtetur me tė vetmin kusht qė duhet tė pėrmirėsohet administrimi fiskal. Kurse, pėrsa u pėrket orientimeve, ne mund tė them me siguri se ia kemi dalė plotėsisht qė buxhetin ta orientojmė nė linjat e shpallura para zgjedhjeve.

Zėri i Amerikės: Zoti kryeministėr, qeveria juaj trashėgoi njė krizė tė rėndė energjitike nga vitet e mėparshme. Ajo u rishfaq papritur pikėrisht nė 100 ditėt e para tė qeverisė sė re, si pėr t’iu kujtuar se kriza ėshtė aty. A mund tė themi se kriza ka kaluar tashmė dhe ēfarė masash janė marrė pėr tė ardhmen?

Sali Berisha: Sot Shqipėria furnizohet me energji mė shumė se asnjėherė tjetėr nė tė shkuarėn e saj: merr 18-19 milionė kilovat orė energji nė ditė. Kėshtu qė, situata e krijuar pas formimit tė qeverisė ėshtė kapėrcyer tėrėsisht: ėshtė hapur njė tender njėvjeēar pėr import tė energjisė, janė zhbllokuar fondet pėr linjėn Elbasan - Podgoricė, ėshtė vendosur ndėr pėrparėsitė linja tjetėr Elbasan - Shkup, po luftohet kundėr humbjeve teknike nė rrjet, dhe po ndėrmerren masa pėr tė projektuar burime tė reja energjitike.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, meqenėse jemi nė prag tė Krishtlindjeve, nė fund tė 2005 dhe ndėrrimit tė viteve, cili ėshtė njė vlerėsimi juaj pėr vitin e veēantė zgjedhor 2005, dhe njė mesazh pėr vitin 2006?

Sali Berisha: Mendoj se viti elektoral 2005 ėshtė njė vit i rėndėsishėm nė historinė e zgjedhjeve tė vendit, sepse shėnon rotacionin paqėsor, tė vėshtirė por paqėsor, tė pushtetit. Kjo ėshtė njė arritje, ėshtė njė dėshmi e maturitetit tė demokracisė nė Shqipėri. Ėshtė detyrė e kėsaj qeverie qė tė shmangė tė gjitha parregullsitė qė u vunė re nė zgjedhjet e shkuara dhe t’i japė vendit njė proces zgjedhor tė lirė dhe tė ndershėm. Duke pėrfituar nga ky rast, unė dua t’u uroj shqiptarėve kudo qė janė “Gėzuar Krishtlindjet!”, “Gėzuar Vitin e ri!”. Viti 2006 - njė vit me mbarėsi mė tė mėdha pėr shqiptarėt kudo qė ndodhen!

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.