|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

S. Larabi: Kosova sė pari me pavarėsi tė kushtėzuar, e pastaj edhe pavarėsi tė plotė

 
 

 
Pragė, 21 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kosova me siguri do tė fitojė pavarėsi tė kushtėzuar, ndėrkaq pas njė periudhe transitore qė mund tė zgjasė disa vjet, edhe pavarėsinė e plotė, thotė Stiven Larabi (Steven Larrabee), drejtor pėr ēėshtje evropiane nė koorporatėn amerikane RAND.
  
Ai konsideron se pėr Serbinė ėshtė mė mirė qė sa mė parė tė pranojė pavarėsinė e Kosovės dhe tė Mali tė Zi.

Stiven Larabi nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė" shprehu mendimin se bashkėsia ndėrkombėtare synon njė lloj pavarėsie tė kushtėzuar tė Kosovės.
 
Kjo, sipas tij, do tė thotė se duhet plotėsuar disa standarde para se tė merret vendimi pėr statusin pėrfundimtar, kėshtu qė dėshira e shqiptarėve pėr pavarėsi nuk do tė pėrkrahet plotėsisht, thotė Larabi.

Duke sqaruar se ēfarė do tė thotė pavarėsi e kushtėzuar, ky ekspert amerikan thotė se "sė pari Kosova duhet tė respektojė kufijtė e njohur ndėrkombėtarisht dhe tė pėrmbahet nga ēfarėdo lloj irredentizmi".
 
Si ēėshtje tjetėr ai thekson ndėrtimin e institucioneve demokratike dhe tė infrastrukturės. Ndėrkaq sa i pėrket anėtarėsmit nė institucionet ndėrkombėtare Larabi mendon se kjo varet nga ajo nėse Kosova respekton kufijtė ndėrkombėtarė dhe punon nė forcimin e institucoieneve demokratike.

Sipas mendimit tė tij, periudha transitore mund tė zgajsė 5, ndoshta 7 apo 1O vjet. "Por, ideja themelore ėshtė qė Kosova nė fund tė kėsaj periudhe rė realizojė pavarėsinė me kusht qė ndėrkohė, tė pėrmbushen standardet e pėrmendura dhe tė tjera", tha ai.

I pyetur sesi Perėndimi mund ta bindė Moskėn dhe Pekinin tė pėrkrahin pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės e pastaj edhe atė tė plotė, Larabi tha se kjo nuk do tė jetė aspak e lehtė, ndonėse sipas mendimit tė tij qėndrimi i Rusisė pjesėrisht ka ndryshuar. Nė tė kaluarėn Rusia ka kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės pėr shkak tė Ēeēenisė.
 
Mirėpo tash vonė, Rusia mė tepėr ėshtė e interesuar tė ruajė kontrollin nė Osetinė Jugore e pastaj nė Abhazi, rajone proruse nė Gjeorgjisė, tė cilat nuk respektojnė pushtetin qendror tė kėtij shteti, duke konsideruar se ndoshta mund tė ndikojė nė mėvetėsimin e tyre dhe prandaj ka ndryshuar qėndrimin pėr statusin e Kosovės, tha Larabi. Ndėrkaq sa ai thotė se pozicioni Kinės ėshtė diēka ndryshe dhe se nuk e di se si do tė jetė ai nė fund.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.