|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Publikohet raporti vjetor i organizatės "Freedom House"

 
 

 

21 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (20.12.2005) - Si nė ēdo fund viti, organizata Freedom House, me qendėr nė Shtetet e Bashkuara, publikoi vėzhgimin e saj mbi gjendjen e lirisė nė botė gjatė vitit 2005. Raporti theskon se ka patur arritje nė disa vende si nė Ukrainė dhe Indonezi, ndėrsa nė Lindjen e Mesme ato ishin modeste. 

Pėrsa i pėrket Shqipėrisė, vėzhgimi konstaton se ajo vazhdon tė mbetet njė vend pjesėrisht i lirė, pa ndonjė ndryshim nga vitet 2002, 2003 dhe 2004. Ajo renditet nė vendet qė janė demokraci elektorale dhe pėrsa u pėrket tė drejtave politike, ajo ėshtė nė tė njėjtin nivel si Maqedonia dhe Serbia e Mali i Zi, por mė poshtė se Bullgaria dhe Rumania.

Raporti i organizatės Freedom House e klasifikon Kosovėn si vend me status politik jo tė lirė. Pėrsa u pėrket tė drejtave politike nė Kosovė, raporti konstaton se nė krahasim me vitin 2004 ato shėnuan rėnie, ndėrsa liritė civile mbetėn nė tė njėjtin nivel. Kjo thuhet nė raport, erdhi pėr shkak tė bojkotimit nga komuniteti serb tė zgjedhjeve parlamentare pas njė rritjeje tė dhunės etnike.

Nė raport thuhet gjithashtu se liria e shprehjes nė Kosovė ėshtė e kufizuar pėr shkak tė mungesės sė pėrgjithshme tė sigurisė. Nė Kosovė, sipas oragnizatės "Freedom House", mungon njė sistem gjyqėsor funksional ndėrsa trafiku njerėzor ėshtė njė problem i rėndė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.