|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu priti anėtarėt e Komisionit tė Jashtėm tė Kuvendit tė Kosovės

 
 

 
Tiranė, 21 dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, priti sot anėtarėt e Komisionit tė Jashtėm tė Kuvendit tė Kosovės, kryesuar nga Sabri Hamiti, qė ndodhet pėr njė vizitė nė Tiranė me ftesė tė parlamentit shqiptar.

Presidenti Moisiu u shpreh gjatė bisedės pėr rėndėsinė qė ka nė kushtet aktuale bashkėpunimi dhe mirėkuptimi mes faktorit politik kosovar, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.

Duke qenė se Kosova ndodhet pėrpara zhvillimesh shumė tė rėndėsishme historike unifikimi i qėndrimeve pėr tė realizuar prioritetin madhor, zgjidhjen e statusit tė saj, do tė provojė njėkohėsisht aftėsitė shtetformuese tė shqiptarėve, kulturėn e tyre si popull qė respekton tė drejtat e minoriteteve, por dhe fisnikėrinė e tyre pėr tė parė sė bashku drejt tė ardhmes sė pėrbashkėt evropiane.

Kreu i shtetit shqiptar vuri nė dukje se nė Shqipėri zhvillimet rreth kėsaj ēėshtje ndiqen me shumė vėmendje e interes; njėkohėsisht u vu nė dukje rritja e shkallės sė komunikimit shkėmbimeve dhe lehtėsirave qė do tė krijonte nė kėtė drejtim pėrmirėsimi i infrastrukturės rrugore mes dy anėve tė kufirit.

Nga ana e tij Sabri Hamiti falenderoi z. Moisiu pėr pritjen dhe pėr qėndrimet e tij konsekuente nė interes tė zgjidhjes sė qėndrueshme tė ēėshtjes sė Kosovės si dhe rolin qė ka pasur e ka qėndrimi unik shqiptar nė shtetin amė nė drejtim tė artikulimit tė pavarėsisė. Ai tha se zgjidhja sa mė shpejt e kėtij problemi ėshtė njė domosdoshmėri pėr banorėt e Kosovės.

Presidenti Moisiu iu lut z. Hamiti t'i transmetojė pėrshėndetjet miqėsore Presidentit Rugova duke uruar shėndet tė plotė.


 
Mustafaj thotė se Shqipėria ėshtė e angazhuar pėr tė luajtur njė rol aktiv gjatė bisedimeve pėr statusin e Kosovės
 
Tiranė, 21 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministri i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj priti pėrfaqėsuesit e Komisionit tė Jashtėm tė Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt i njohu me aktivitetet mė tė fundit tė diplomacisė shqiptare pėr trajtimin e ēėshtjes sė Kosovės, nė kuadėr tė procesit tė pėrcaktimit tė statusit.

Zoti Mustafaj theksoi se Shqipėria ėshtė e angazhuar pėr tė luajtur njė rol aktiv gjatė kėtyre bisedimeve dhe kėtė ndėrmarrje tė sajėn synon ta realizojė duke e kthyer Tiranėn nė qendrėn diplomatike konsultative pėr kėtė ēėshtje si dhe duke zhvilluar njė tur tė rėndėsishėm vizitash nė kryeqytetet e vendeve anėtare tė Grupit tė Kontaktit, thuhet nė njė komunikatė nga ky takim.

Ministri Mustafaj vuri nė dukje se pėrfaqėsuesit politikė tė Kosovės po tregojnė njė nivel tė lartė profesionalizmi dhe qytetarie gjatė kėsaj periudhe historike. Nė kėtė kontekst ai u bėri thirrje tė gjithė drejtuesve tė lartė institucionalė dhe deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės qė tė tregohen realistė dhe tė transmetojnė tė gjitha energjitė e tyre pozitive gjatė kėtij procesi qė sapo ka nisur, si dhe tė tregojnė mirėkuptim dhe intensifikojnė bashkėpunimin me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe Grupin Ndėrkombėtar Negociator.

Ministri i Punėve tė Jashtme u shpreh se Shqipėria do tė vazhdojė tė japė kontributin e saj edhe nė kuadėr tė marrėdhėnieve tona dypalėshe, duke ofruar ekspertizėn dhe eksperiencėn e saj pėr trajnimin e diplomatėve tė ardhshėm kosovarė apo nė fusha tė tjera, ku do tė shihet i nevojshėm ky shkėmbim.
Kryetari i delegacionit tė Kuvendit tė Kosovės, Sabri Hamiti, e njohu Ministrin me zhvillimet mė tė fundit nė Kosovė si nė kuadrin e pėrgjithshėm ashtu edhe nė lidhje me punėn konkrete qė po bėn Grupi Negociator i Kosovės.
 
Ai pėrcolli vlerėsimet pėr politikėn aktive dhe qėndrimin qė po mban Shqipėria nė lidhje me Kosovėn nė kėto momente, duke kėrkuar njėkohėsisht ndihmėn e institucioneve tė larta shqiptare pėr tė pėrēuar zėrin e popullit tė Kosovės, atje ku Kosova nuk mund tė pėrfaqėsohet pėr shkak tė rrethanave nė tė cilat ajo ndodhet.

Nė mbyllje, Ministri i siguroi bashkėbiseduesit se do t'i pėrgjigjej pozitivisht ftesės pėr tė vizituar Kosovėn nė njė kohė shumė tė afėrt.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.