|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Novicki edhe pse pranon dėshtimin largohet pa vullnetin qė tė trashėgohet nga njė vendės

 
 

 
Prishtinė, 21 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ombudspersoni i Kosovės Marek Anton Novicki, pavarėsisht se ėshtė i vetėdijshėm pėr thuaja dėshtimin e institucionit tė tij, nuk kishte vullnet as sot qė po shkonte nga Kosova dhe qė autoritetin e tij ta trashėgonte njė qytetar nga Kosova, pra njė shqiptar.

"Kosova vazhdon tė ketė probleme serioze nė fushėn e tė drejtave tė njeriut, prandaj kam kėrkuar qė Ombudspersoni tė mbetet nė duart e ndėrkombėtarėve, tė paktėn edhe nė vitin 2006", ėshėt shprehur sot kreu i kėtij institucioni, Novicki, nė komunikimin e fundit me mediat, 24 orė para largimit nga Kosova.
 
Pėr mossuksesin e institucionit tė tij, pėrkatėsisht siē tha ai, mos pėrparimin e tė drejtave tė njeriut, fajėsoi institucionet politike dhe administratėn e UNMIK-ut, qė sipas tij, nuk kanė vepruar me efikasitet ndaj ēėshtjeve tė cilat i ka adresuar institucioni i tij.

"Pėrfaqėsuesi Special, para disa muajsh ka vendosur qė ky institucion tė kalonte nė kompetencė tė vendorėve, dhe qė nga 1 janari i vitit tė ardhshėm, t'i pėrgjigjej Kuvendit tė Kosovės. Por, pėr arsye tė cilat, tė paktėn unė nuk i di, pas vendimit tė PSSP-sė ky proces nuk ėshtė pėrgatitur si duhet, nė mėnyrė qė nga 1 janari institucioni tė hynte nė fazėn e re tė funksionimit", tha Novicki.

Sipas tij, Kosova ende ka probleme serioze nė kėtė fushė, prandaj ai ka kėrkuar qė Ombudspersoni, tė paktėn edhe njė vit tė mbetej nė duart e ndėrkombėtarėve.

Ombudspersoni ndėrkombėtar Novicki, pėr 5 vjet e gjysmė tė punės, sipas vlerėsimeve tė tij, kishte arritur ta ruante pavarėsinė e institucionet qė drejtoi, por jo edhe ta arrijė ndonjė rezultat tė ndjeshėm nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut.

Novicki tha se deri nė miratimin e Rregullores pėr Ombudspersonin kosovar, kėtė detyrė do ta kryejė zėvendėsi i tij, Hilmi Jashari.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.