|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Misioni i OKB-sė nė Kosovė krijoi zyrtarisht Ministrinė e Brendshme dhe atė tė Drejtėsisė

 
 

 

21 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (20.12.2005) - Misioni i OKB-sė nė Kosovė krijoi zyrtarisht Ministrinė e Brendshme dhe atė tė Drejtėsisė si pjesė e kalimit gradual tė kompetencave nė kėtė institucione.

Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi e pėrshėndeti vendimin duke e quajtur atė njohje tė pėrparimit tė arritur gjatė pak viteve tė kaluar. Por zyrtarėt serbė e kritikuan krijimin e ministrive.

Zyrtari i OKB-sė i ngarkuar me ēėshtjet e policisė dhe tė drejtėsisė nė Kosovė tha se vendimi i hap rrugėn transferimit gradual tė kompetencave deri nė muajin mars, ndėrkohė qė veprimtaritė e kėtyre institucioneve do tė mbikqyren nga komuniteti ndėrkombėtar.

Bashkėsia ndėrkombėtare po e transferon gradualisht kontrollin e ēėshtjeve lokale tek autoritetet kosovare tani qė pritet tė fillojnė bisedimet mbi statusin e Kosovės tė ndėrmjetėsuara nga Kombet e Bashkuara.// lk


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.