|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ēifti Gejts i Mikrosoftit dhe ylli i muzikės rok Bono, fituesit e titullit “njeriu i vitit” pėr 2005-ėn

 
 

 

21 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (20.12.2005) - Kethi Skarrah

Revista amerikane "Time" njoftoi kėtė javė se titulli i njeriut tė vitit pėr 2005-ėn i jepet tre personave: miliarderit Bill Gates dhe tė shoqes sė tij Melinda si dhe yllit tė muzikės rok, irlandezit Bono. Kėta individė veēohen pėr kontributin e tyre nė luftėn kundėr varfėrisė dhe nė pėrpjekje pėr tė pėrmirėsuar shėndetin botėror.

Tre personat qė do tė marrin titullin “njeriu i vitit” pėr 2005-ėn e kanė shfrytėzuar me sukses emrin dhe famėn e tyre pėr tė zgjidhur problemet me tė cilat ndeshen shumė vende dhe miliona vetė. Gjatė pesė vjetėve tė fundit, Fondacioni Bill dhe Melinda Gates me seli nė Seattle tė Uashingtonit, organizata mė e madhe bamirėse me fonde private, ka punuar nė drejtim tė pėrmirėsimit tė shėndetit dhe arsimit botėror.

Kjo shoqatė e drejtuar nga Bill Gates dhe e shoqja Melinda ka si njė ndėr kauzat kryesore pėrpjekjet pėr tė prodhuar njė vaksinė kundėr malaries, pėr tė cilat ėshtė veēuar njė fond prej mbi gjysmė miliard dollarėsh.

Kjo sėmundje shkakton vdekjen e mė shumė se 1 milion vetėve nė vit, pjesa dėrrmuese fėmijė nė rajonet e varfra afrikane.

"Malaria po keqėsohet. Pėr ta luftuar ka tre metoda, pėr tė cilat duhet tė shtojmė burimet tona. Rrjetat e mushkonjave mund tė sjellin ndryshime tė mėdha. Po shpiken ilaēe mė tė mira, ndaj tė cilave mikrobi nuk ka rezistencė. Gjithashtu vazhdon puna pėr prodhimin e njė vaksine, por ende nuk dihet se kur mund tė realizohet kjo."

Zoti Gates thotė se malaria deri tani ėshtė lėnė thuajse pas dore nė botėn nė zhvillim. Vetėm Organizata Botėrore tė Shėndetėsisė dhuron mė shumė fonde sesa Fondacioni Bill dhe Melinda Gates pėr pėrpjekjet kėrkimore lidhur me vaksinėn kundėr malaries. Gates Do tė vijė njė ditė kur tė gjithė njerėzit, pavarėsisht se ku kanė lindur, do tė jetojnė njė jetė tė shėndetshme.

Bill dhe Melinda Gates shpesh kanė bashkėpunuar nė fushata bamirėse me Bonon, kėngėtarin kryesor tė grupit irlandez tė rokut U-2. Ai njihet jo vetėm si muzikant, por edhe si veprimtar i angazhuar energjikisht nė fushatėn pėr faljen e borxheve tė Botės sė Tretė.

Nė vitin 2005 ai ishte kandidat pėr Ēmimin Nobel tė Paqes dhe flitej se ishte njė ndėr konkurentėt e mundshėm pėr tė drejtuar Bankėn Botėrore. Nė veprimtarinė e tij bamirėse kėtė vit pėrfshihet fushata “click” e cila pėrmes shumė figurave tė njohura pėrpiqej tė theksonte ndikimin e varfėrisė nė botėn nė zhvillim. Ēdo “klik” simbolizonte vdekjen e njė fėmije nė vende tė varfra. Nė botė ēdo tre sekonda vdes njė fėmijė nga varfėria.

Reklamat ishin pjesė e fushatės qė i parapriu takimit tė nivelit tė lartė tė Grupit tė Tetėshes nė Skoci, pėrmes sė cilės kėrkohej angazhimi i publikut pėr tė ushtruar trysni mbi politikanėt nė mėnyrė qė tė premtonin nė takim fonde pėr tė pakėsuar nė masėn 50 pėr qind ritmet e varfėrisė brenda vitit 2015. "Nuk u kėrkojmė para njerėzve, vetėm duam qė tė ngrenė zėrin"- ka thene Boni.  Kėngėtari ka thėnė vazhdimisht se varfėria ėshtė kauza qė do t'i japė tonin shekullit tė 21-tė.

Ky brez nė kėtė moment dėshiron tė lėrė diēka pas si trashėgimi.

"Pėr ēfarė do tė na kujtojnė pas 50 vjetėsh: pėr internetin, pėr luftėn kundėr terrorizmit? A ka mundėsi qė ky tė jetė brezi qė i thotė “jo” varfėrisė sė panevojshme, varfėrisė ekstreme, vdekjes sė fėmijėve nga urija nė shekullin e 21-tė? Unė dua tė kujtohem si pjesė e kėtij brezi."

Pėr 80 vjet revista Time zgjedh Njeriun e Vitit, nė bazė tė ndikimit qė ka pasur ky apo kėta persona gjatė vitit tė caktuar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.