|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ahtisari beson nė mundėsinė e zhvillimit tė qėndrueshėm nė Kosovė

 
 

 
Nju Jork, 21 dhjeto 2005 /TN /QIK r - "Njė nga ēėshtjet kryesore me tė cilėn do tė pėrballemi pas festės ėshtė mbrojtja e joshqiptarėve nė Kosovė. Tė gjithė e pranojnė se kjo nėnkupton njė reformė tė strukturės sė administratės lokale.
 
Shqiptarėt e Kosovės kėtė patjetėr duhet ta kenė parasysh dhe patjetėr duhet tė kyēen nė bisedimet pėr decentralizimin", ėshtė shprehur i dėguari i posaēėm i KB pėr Kosovėn, Marti Ahtisari gjatė konferencės me gazetarė nė Nju Jork, duke shtuar se bisedimet mė intensive pėr decentralizimin mund tė priten nė pjesėn e dytė tė janarit nė Vjenė.

Sipas "Zėrit tė Amerikės", Ahtisari i ka kėshilluar shqiptarėt qė tė shfrytėzojnė mundėsinė dhe gjatė procesit tė negociatave statusore tė bėjnė mė shumė nė implementimin e standardeve demokratike, ndėrsa serbėt e Kosovės i ka porositur se ėshtė e domosdoshme tė marrin pjesė nė tė gjitha proceset dhe institucionet e Kosovės.
 
"Porosia ime pėr Beogradin ka qenė e qartė - se patjetė rduhet tė jenė realistė kur bėhet fjalė pėr parimin se nuk ka kthim nė gjendjen e mėparshme dhe se Kosovės patjetėr duhet t'i lejohet qė tė zhvillohet politikisht dhe ekonomikisht me mundėsi qė tė gėzojė tė gjitha beneficionet e institucioneve financiare ndėrkombėtare".

Ahtisari ka paralajmėruar se kėtė mundėsi sė shpejti do ta analizojnė juristėt ndėrkombėtarė.

Ai tha se beson nė mundėsinė e zhvillimit tė qėndrueshėm nė Kosovė, nėse nė mėnyrė adekuate shfrytėzohen tė gjitha resurset.

Ahtisari tė hėnėn nė Uashington, lidhur me aktivitetet e gjertanishme e ka njoftuar sekretaren amerikane tė Shtetit Kondoliza Rajs dhe kėshilltarin pėr siguri kombėtare tė Presidentit amerkian, Stiven Hedėl. Ai tha se edhe nga ata mu sikur edhe nga shefi i diplomacisė ruse Lavrov si dhe nga pėrfaqėsuesit e tjerė tė Grupit tė Kontaktit ka marrė mbėshtetjen pėr "krijimin hapėsirės pėr negociata".

"Duhet tė krijojmė hapėsirė pėr negociata. Nė qoftė se palėt edhe mė tutje mbeten pranė pozicioneve tė tyre, tė cilat m'i kanė prezantuar, pėr mua aty punė nuk ka. Prandaj tani po pėrpiqemi t'i bindim negociatorėt qė tė lėvizin nga qėndrimet e tyre jofleksibile", tha Ahtisari.

Ai tha se pėrfaqėsuesit e shqiptarėve i kanė kumtuar se nuk pranojnė asgjė pėrveē pavarėsisė, ndėrsa zyrtarėt e Beogradit i kanė thėnė se pavarėsia ėshtė e papranueshme.

"Kam kėrkuar edhe nga shqiptarėt edhe nga serbėt qė tė m'i dorėzojnė dokumentet pėr pozicionet mė tė rėndėsishme fillestare pėr negociata dhe sa kuptova - ata po punojnė intensivisht qė ato letra tė m'i dorėzojnė".

Diplomati finlandez tha se Kofi Ananin e ka njoftuar edhe pėr "bisedimet me pėrfaqėsuesit e pushtetit nė vendet fqinje, nė Podgoricė, Shkup, dhe Tiranė, tė cilėt kanė ndihmuar shumė".

"Fqinjėt kanė vendosur qė nė kėtė proces tė jenė aktivė, por jo edhe aktorė, gjė qė e pėrshendes dhe ēmoj qėndrimin e tyre konstruktiv", tha Ahtisari.

Duke folur pėrt afatet e negociatave, ai u shpreh se ato do tė pėrfundojnė sa tė zgjasė mandati qė ia ka besuar bashkėsia ndėrkombėtare.

"Edhe pse synojmė qė procesin ta nisim menjeherė, ne nuk i detyrohemi afateve artificiale. Nuk fsheh se do tė doja qė punėn ta kryejmė pėr njė vit, megjithėse mund tė them se bashkėsia ndėrkombėtare do tė mbetet e angazhuar nė Kosovė nė njė periudhė mė tė gjatė kohore, pavarėsisht nga statusi", tha Ahtisari.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.