|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Agjencitė, trustet dhe kompanitė publike nė 2006-ėn do t'i nėnshtrohen ligjeve vendore, tha Shatri

 
 

 
Prishtinė, 21 dhjetor 2005 /TN /QIK - Tė gjitha agjencitė dhe kompanitė publike pas njohjes sė pavarėsisė detyrimisht do t'i nėnshtrohen pėrgjegjėsive ndaj institucioneve vlerėsoi sot ministri i Ekonomisė dhe Financave Haki Shatri.
 
Ai e bėri kėtė vlerėsim nė njė takim solemn me gazetarė kushtuar miratimit tė buxhetit tė Kosovės pėr 2006-ėn, duke nėnkuptuar kėtu si mjetet e Trustit Pensional tė Kosovės, qė ka njė fond aktual prej mė se 200 milionė eurosh qė e mban jashtė vendit, si dhe kopmanitė PTK-nė e KEK-un, qė vazhdojnė tė vjelin nga qytetarėt TVSH nė emėr tė shtetit, pa ia dorėzuar asnjė cent atij.

Miratimi i buxhetit tė Kosovės pėr vin 2006, ėshtė ngjarja mė e rėndėsishme e vititi 2005 pėr Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave, vlerėsoi ministri Haki Shatri. Ai tha se tashmė buxheti Kosovės duhet tė jetė shpallur qė mbrėmė nga kryeadministratori i Kosovės, pasi dje Kėshilli Ekonomik Fiskal ka vlerėsuar pozitivisht amandamentet e miratuara nga Kuvendi i Kosovės.

Shatri tha se pėr herė tė parė nė buxhetin e Kosovės ka kontribuar me njė lartėsi prej 28 pėr qind tatimi nga bruto prodhimi vendore qė vlerėsohet tė jetė 2.4 miliardė euro, qė i korrespondon mesatares rajonale, ndėrsa shkallė mė tė lartė kanė vetėm vendet me zhvillim tė lartė, si Suedia qė ka njė shkallė tatimore rreth 45 pėr qind, ndėrsa SHBA-tė mbi 30 pėr qind.

Ministri Shatri tha se njė ngarkesė mė e madhe buxhetore nuk mund tė bėhet kur kihen parasysh edhe tė ardhurat vjetore pėr kokė banori nė Kosovė, tė cilat variojnė nga 1.000 deri nė 1.200 euro. Ai tha se programet buxhetore janė tė bazuara nė Kornizėn afatmesme buxhetore, dokument ky qė e kanė pak vende nė rajon, i miratuar kėtė vit nga Kuvendi i Kosovės.

Ai hartimin dhe miratimin e buxhetit e quajti rezultat i njė pune sistematike vjetore, gjatė sė cilės kohė ministria ka hulumtuar tė gjitha ēėshtjet e nevojshme pėrfshirė edhe kėrkesat e agjencive buxhetore, tė cilat tha se kanė respektuar kėrkesat projektuese dhe programore.

Ministri Shatri ritheksoi se edhe pse buxheti i Kosovės pėr vitin e ardhshėm nė shifra ėshtė mė i ulėt se i vitit qė po e lėmė, pohoi se shpenzimet buxhetore nuk do tė jenė mė tė vogla. Ndėrsa, vlerėson se ato nuk do ta tejkalojnė shifrėn e paraparė prej 700 milionė eurosh.
 
Po ashtu nė shpenzimet e pėrafėrta tė kėtyre dy vjetėve do tė jenė edhe nga fakti se MEF-i ka zvogėluar shpenzimet nė mallėra dhe shėrbime, ndėrsa ka i ka rritur nė paga dhe investime me rreth 4 pėr qind. Rritja nė paga rrjedh nga detyrimi i qeverisė qė tė pėrmbushė marrėveshjen pėr nivelizimin e pagave nė arsim dhe poashtu nga nevojat sociale, pas marrėveshjes me sindikatat qė pagesa pėr lehoninė tė zgjatet nga tre nė gjashtė muaj.

Ministri Shatri e ka vlerėsuar lart nėnshkrimin e njė dokumenti qė Kosovės i mundėson pėrkrahje financiare nga Komisioni Evropian dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar. Sipas tij. Kosova edhe para zgjidhjes sė statusit ka pėrmbushur detyrimet e nevojshme qė tė pėrfitojė nga kėto institucione, pėr dallim nga disa vende qė janė edhe anėtare tė OKB-sė dhe nuk pėrfitojnė nga FMN-ja.

Nė pyetjen tonė nė kontekst tė buxhetit pėr 2006 kur pritet edhe njohja e pavarėsisė sė Kosovės, se si do tė veprohet me Fondin e Trustit Pensional tė Kosovės dhe kompanitė publike qė vjelin taksėn TVSH nga qytetarėt e Kosovės dhe nuk e derdhin nė buxhetin e vendit, ministri tha se kėtyre ēėshtjeve do t’i jepet fund dhe se ato do t'i nėnshtrohen autoriteteve vendore.

"Pėr institucionet qė kanė tė bėjnė me ekonominė, ne do tė pėrgatisim njė platformė tonėn pėr periudhėn e diskutimit tė statusit. Ne do tė jemi tė qartė se si mendojmė tė jetė e organizuar dogana, BPK-ja, si do tė jetė Trusti i Pensioneve. Normalisht qė pas definimit tė statusit, qofshin ato agjencione, truste ose tė tjera do tė jenė institucione kosovare dhe detyrimisht, do t'i nėnshtrohen tė gjitha rregullave ligjore qė vlejnė pėr institucionet vendore. Edhe ndėrmarrjet publike do tė transformohen dhe bordet e tyre janė kosovarizuar, por jo nė masė tė mjaftueshme", tha minsitri Shatri.

Ndėrsa, pėr kompanitė publike shtoi se ndonėse nė bordet e tyre ka mjaft vendorė, njė pjesė e tyre janė tė emėruar nga UNMIK-u dhe se poashtu nuk ėshtė i kėnaqur me rezultatet atje, edhe pse pjesėrisht janė koorporatizuar. Por, ai tha se nė kėtė kontekst prania ndėrkombėtare ėshtė e mirėpritur nė rolin konsultues.
 
Pas kėtij takimi, ministria ka organizuar ceremoninė e dorėzim-pranimit tė detyrės sė drejtorit tė Administratės Tatimore tė Kosovės (ATK-nė) detyrė qė e mori kėshilltari i parė i ministrit Shatri, Jonuz Krasniqi nga Mustafė Hasani, qė pėr katėr vjet ka udhėhequr ATK-nė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.