|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėrurohet linja hekurudhore ndėrkombėtare Fushė Kosovė – Shkup

 
 

 
Prishtinė, 2O dhjetor 2005 /TN QIK - Pas shumė zvarritjeve sidomos nga pala maqedonase, mė nė fund sot u bė pėrurimi i linjės hekurudhore ndėrkombėtare Fushė Kosovė Shkup.
 
Gjatė njė ceremonie solemne tė organizuar nė Fushė Kosovė, ku merrnin pjesė zyrtarė tė lartė tė Kosovės, tė UNMIK-ut dhe tė Maqedonisė, u vlerėsua se kjo linjė hekurudhore ka rėndėsi tė madhe pėr zhvillimin e transportit tė njerėzve dhe mallrave si dhe pėr ekonomitė e tė dy vendeve.

Zv.shefi i UNMIK ut Lari Rosin tha se qytetarėt e Kosovės e kujtojnė me dhembje kėtė stacion tė trenit, por kohėt ndryshojnė dhe njerėzit kanė nevojė tė jetojnė dhe tė lėvizin tė lirė.
 

Rosin vlerėsoi se kjo linjė hekurudhore do tė jetė edhe njė element shumė i rėndėsishėm drejt integrimeve evropiane.

"Rihapja e linjės hekurudhore pėr pasagjerė ndėrmjet Prishtinės dhe Shkupit ėshtė njė lidhje dhe njė hap shumė i rėndėsishėm drejt integrimit tė plotė tė sistemit hekurudhor nė Evropė", tha Rosin, duke shprehur kėnaqėsinė pėr hapjen e kėsaj linje hekurudhore, vetėm disa ditė pas vendimit tė BE pėr t'i dhėnė Maqedonisė statusin e vendit kandidat pėr anėtarėsim.

Edhe zv.kryeministri i Kosovės Adem Salihaj, krahas Marrėveshjes pėr tregti tė lirė, e vlerėsoi si ngjarje tė rėndėsishme, e cila siē tha, shėnon njė fazė tė re tė marrėdhėnieve mes dy vendeve nė rajon.

"Hapja e kėsaj linje hekurudhore, Marrėveshja e tregtisė sė lirė, vizitat tė ndėrsjella tė nivelit tė lartė... shėnojnė hapa tė rėndėsishėm jo vetėm nė marrėdhėniet mes dy vendeve tona, por edhe pėr integrimet nė rajon dhe mė gjerė. Qeveria e Kosovės ėshtė e gatshme pėr thellimin dhe avancimin e kėtyre marrėdhėnieve", tha Salihaj.

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė Xhemail Mehazi tha se kjo linjė hekurudhore shėnon njė fazė tė re tė bashkėpunimit dhe ka rėndėsi nė marrėdhėniet ekonomike midis dy vendeve. Ai pėrcolli mesazhin dhe vendosmėrinė e qeverisė sė Shkupit edhe pėr mbėshtetjen e realizimit tė projekteve tė pėrbashkėta nė interes tė bashkėpunimit ekonomik ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės.

Pas ceromonisė solemne, nė trenin e parė nga Fusha Kosova pėr nė Shkup hipėn edhe Lari Rosin, ministrat Qemail Ahmeti, Bujar Dugolli e Ardian Gjini dhe ministrat e Qeverisė sė Maqedonisė Xhemail Mehazi dhe Fatmir Besimi.

Pėrndryshe linja hekurudhore Fushė Kosovė - Shkup nuk ka funksionuar qė nga fundi i muajit maj tė vitit 1999, kur Kosova ende ndodhej nė luftė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.