|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pavarėsia e Kosovės do tė ishte zgjidhja mė e mirė, i tha Berisha njė delegacioni tė Kosovės

 
 

 
Tiranė, 20 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha priti mbrėmė Sabri Hamitin, Bajram Rexhepin, Mahir Jagxhillarin dhe Alush Gashin qė janė nė pėrbėrje tė delegacionit tė Komisionit tė Jashtėm tė Kuvendit tė Kosovės. Bashkėbiseduesit thanė se pavarėsia e Kosovės do tė ishte zgjidhja mė e mirė.

Kryeministri Sali Berisha pas takimit me delegacionin e Kuvendit tė Kosovės ka theksuar se Qeveria e Shqipėrisė rikonfirmon se pavarėsia e Kosovės do tė kontribuojė pėr paqen dhe qėndrueshmėrinė e rajonit, dhe se ėshtė shumė i rėndėsishėm respektimi i tė drejtave tė pakicave serbe dhe tė tjera nė Kosovė.

Sipas Kryeministrit Berisha ėshtė i rėndėsishėm edhe procesi i decentralizimit nė Kosovė.

Nė kėtė takim u shpreh vullnetit nga tė gjitha palėt pėr ta filluar edhe mėtej bashkėpunimin ndėrmjet Tiranės dhe Prishtinės nė tė gjitha fushat, nė veēanti nė ndėrtimin e rrugės Durrės ? Kukės, si dhe nė turizėm.

Delegacioni nga Kosova do tė takohet sot me Komisionin e Politikės sė Jashtme tė Parlamentit tė Shqipėrisė dhe me Kryeparlamentaren Jozefina Topalli.
 
 

 
Kryeministri Berisha sot shkon nė Irak pėr tė vizitua kontigjentin e trupave shqiptare
 
Tiranė, 2O dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri shqiptar Sali Berisha pritet tė niset sot drejt Irakut ku do tė vizitojė kontigjentin e trupave shqiptare pjesėtare tė koalicionit ndėrkombėtar ushtarak, tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Fillimisht qeveria kishte vendosur qė pėr arsye sigurie tė njoftonte pėr kėtė vizitė vetėm pas mbėrritjes sė kryeministrit nė Irak, por zoti Berisha e bėri tė ditur vetė vizitėn e tij gjatė debateve tė mbrėmshme nė parlament.

Ushtarakėt shqiptarė u vendosėn nė Irak menjėherė pas rėnies sė regjimit tė Saddam Husseinit.
Njė kompani prej 130 komandosh, trupat elitė tė ushtrisė shqiptare, veprojnė nė Mosul nėn komandėn amerikane pėr tė garantuar sigurinė e aeroportit tė kėtij qyteti.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.