|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė delegacion i Degės sė LDK-sė tė Vushtrrisė, viziton Kuvendin e Komunės nė Mitrovicė

 
 

 
20 dhjetor 2005 /TN
 
Njė delegacion i Degės sė LDK-sė tė Vushtrrisė, nė pėrbėrje Hajzer Krasniqi, anėtar i Kreyesisė Qendrore tė LDK-sė e kryetar i degės, Shemsi Hajrizi, zėvendėskryetar i Kuvendit tė Komunės sė Vushtrrisė,  Eset Uka e Ismet Gashi, ka vizituar Kuvendin e Komunės, me ē’rast janė pritur nga Mursel Ibrahimi, kryetar, Fatmire Berisha, zėvendėskryetare dhe Sadri Ferati, kryeshef i Ekzekutivit,  tė Kuvendit tė Komunės.
 
Mysafirėt nga Vushtrria fillimisht kanė pėrgėzuar udhėheqjen komunale tė Mitrovicės pėr zgjedhjen nė postet me pėrgjegjėsi qė po i ushtrojnė, duke shprehur  njėkohėsisht bindjen e tyre se ata kanė aftėsi dhe autoritet profesional e moral qė me sukses tė drejtojnė Kuvendin e Komunės nė realizimin e kėrkesave tė qytetarėve dhe tė detyrave qė shtrohen para tyre pėr zgjidhjen e problemeve tė shumta qė ka komuna e Mitrovicės.
 
Profesor Hajzer Krasniqi ka thėnė me kėtė rast se ēėshtja e Mitrovicės, pėrkatėsisht problemet siē janė integrimi i qytetit, normalizimi i jetės kėtu, liria e plotė e lėvizjes  pėr tė gjithė, kthimi i qytetarėve nė pronat e tyre dhe tė tjera, janė probleme qė i preokupojnė shumė dhe i brengosin edhe qytetarėt e Vushtrrisė fqinje, por edhe ata tė vendit, prandaj  nevojitet njė pėrkrahje shumė mė e madhe e tė gjithėve, para sė gjithash tė institucioneve tė vendit, pėr udhėheqjen dhe qytetarėt e Mitrovicės, me qėllim tė tejkalimit sa mė tė sukseshėm tė  kėtyre problemeve dhe vėshtirėsive, pėrkrahje e cila nga qytetarėt dhe institucionet e Vushtrrisė nuk ka munguar asnjėherė dhe nuk do tė mungojė as nė tė ardhmen.
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi, pasi qė ka falendruar mysafirėt pėr vizitėn, interesimin e tyre tė vazhdueshėm dhe gatishmėrinė pėr tė pėrkrahur Mitrovicėn, i ka informuar ata pėr gjendjen e pėrgjithshme nė komunė dhe pėr pėrpjekjet e udhėheqjes dhe tė organeve komunale  pėr zgjidhjen e problemeve tė shumta qė ka Mitrovica, si njė komunė me gjendje specifike  nė vend.
 
Kryetari Ibrahimi ka thėnė me kėtė rast se udhėheqja komunale ėshtė plotėsisht e vetėdijshme pėr pėrgjegjėsitė qė ka pėr integrimin e qytetit dhe pėr zgjidhjen e problemeve tė shumta me tė cilat ballafaqohen qytetarėt, andaj edhe ėshtė duke u angazhuar dhe punuar konform kėtyre pėrgjegjėsive, nė mėnyrė qė tė mos abuzohet me votėn e qytetarėve, me tė cilėn ata kanė shprehur besim tek kjo udhėheqje.
 
Takimi ka pėrfunduar me dakordimin e tė dyja palėve se ėshtė i nevojshėm bashkėpunimi edhe mė i intensifikuar i midis dy komunave fqinje, sidomos nė kėto momente vendimtare pėr vendin, me qėllim qė proceset tė zhvillohen nė drejtimin e duhur pėr realizimin e aspiratave tė popullit, si dhe bashkėpunimi nė fusha tė ndryshme me interes tė pėrbashkėt pėr qytetarėt e tė dyja komunave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.