KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | 

 

 

   
 

Pėrkujtim

 
 

Nė pesė vjetorin e rėnies pėrkujtojmė luftėtarin e ndjerė Naxhi Egriun

 
 

 
 
20 dhjetor 2005 /TN
 
Nga:
Partia Demokratike Kombetare
Diber, 20 dhjetor 2005
 
Pėrkujtim
 
( Dedikuar luftėtarit dibran, i cili mė 20 dhjetor tė 2005-ės, sot mbushen pesė  vjet nga dita, kur pushon tė rrahurit e zemrės tė luftėtarit, djalit tonė tė qytetit, qė na la me zemėr tė thyer e me mall shumė, qė sot me respekt e kujtojmė veprėn e tij tė pavdekshme pėr gjithė ne. )
 
E nderuara familja Egriu,
 
Bashkėshortja Shemsie dhe ju bija e jone dibrane Iliriana, 
me tė gjithė te afėrmit e tuaj te familjes sė gjerė Egriu ne Amerikė,
Dibėr dhe Shqipėri , shokėve e miqve nga Kosova na lejoni t’i bashkangjitemi pėrkujtimit tuaj dhe tonit, me rastin e pesė vjetorit tė vdekjes sė luftėtarit tė ndjerė z.Naxhi Egriut qė me veprėn e tij nderoi Atdheun, kombin dhe rriti vlerat tona tė qyteti legjendar  tė Dibrės, duke farkuar amanetin tonė se pėr atdhe fli duhet me ra.
 
Sot me respektet mė tė mėdha tė gjitha partitė, populli pėrkujton idealin dhe veprėn e tij, qė nė tė ardhmen do tė shėrbehen si udhrrėfim pėr bijtė tanė dibran, se si duhet  dashur kombi dhe atdheu.
 
Partitė si motra ne Dibėr me plotė tė drejtė rrugėn "J.N.A". e pagėzuan me emrin e heroit tonė legjendar tė ndjerė "Naxhi Egriu" qė pėr gjeneratat qe do vinė do jetė udhrrėfim pėr heroizmin e tij rinor.
 
Me respekt :
Dheu i Buffallos nė Sh.B.A, tė qoftė i lehtė I
Lavdi, Lavdi,...I
O trim O Naxhi....
i pavdekshėm do tė mbesish, pėr gjithė ne !
 
                         Me respekt Pėrkujton
                         luftėtarin e ndjerė Z.Naxhi Egriun
                         P.D.K. dega Dibėr                                                       
                         Kryetari: Lirim Jegeni
                        


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.