|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė bazė tė dhėnave tė Doganave tė UNMIK ut nė Kosovė janė importuar mallėra nga Serbia diku rreth 134 milionė euro

 
 

 
Prishtinė, 20 dhjetor 2005 /TN /QIK - Nė njė tryezė tė rrumbullakėt nė Prishtinė, ku ėshtė shqyrtuar raporti "Njė vizion evropian i pėrbashkėt - Lėvizja e lirė e mallrave dhe njerėzve nė Kosovė dhe Serbi" u tha se ėshtė njė hap i parė jo vetėm nė informimin e vendimmarrėsve, por edhe nė pėrfshirjen e publikut nė avokimin e qytetarėve nė Kosovė.
 
Nė kėtė hulumtim tė pėrbashkėt tė Institutit kosovar pėr kėrkime dhe zhvillime tė politikave dhe Lėvizjes evropiane nga Serbia, theksohet se Prishtina dhe Beogradi duhet tė adresojnė si ēėshtje teknike qarkullimin e lirė tė njerėzve dhe mallėrave.
 
Ky hulumtim identifikon rritjen dhe zhvillimin e bizneseve dhe tregtisė ilegale ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, pėrderisa te qytetarėt nė pėrgjithėsi mbizotėron pėrshtypja se nuk ka siguri tė udhėtohet nga Kosova nė Serbi dhe anasjelltas.

Mbėshtetur nė tė dhėnat e doganave tė Serbisė nė Kosovė gjatė vitit 2004 janė eksportuar mallra nė vlerė rret 54 milionė euro, ndėrsa nė bazė tė dhėnave tė doganave tė UNMIK ut, nė Kosovė janė importuar mallra nga Serbia diku rreth 134 milionė euro.

Hulumtimi i identifikon format e ndėrmjetėsimit nė zhvillimin e tregtisė dhe bizneseve, kur serbėt e veriut tė Kosovės dhe shqiptarėt e Luginės sė Preshevės paraqiten si ndėrmjetėsues nė kėto biznese.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.