|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

NATO ja ėshtė e gatshme tė reagojė pėr tė mundėsuar sigurinė nė Kosovė, thotė gjenerali Xhons

 
 

 
Tiranė, 20 dhjetor 2005 /TN /QIK - NATO ja ėshtė e gatėshme tė reagojė pėr tė mundėsuar sigurinė nė Kosovė gjatė negociatave pėr statusin e ardhshėm, por nuk pret ndonjė problem tė madh. NATO ka marrė tė gjitha masat pėr tė pėrballuar ēdo problem apo dhunė tė mundshme.
 
Kėshtu ka deklaruar nė Tiranė, komandanti suprem i forcave tė NATO s, gjenerali amerikan, Xhejms Xhons pas takimit me Ministrin shqiptar tė Mbrojtjes, Fatmir Mejdiu.

"Aktualisht Kosova gjendet nė njė ēast tė rėndėsishėm politik pėr tė ardhmen e statusit tė saj. Kosova mbetet njė nga misionet mė tė rėndėsishme tė NATO s dhe si e tillė ne kemi pėrqėndruar vėmendjen tonė.
 
Trupat paqeruajtėse tė KFOR it nė Kosovė janė tė orientuara pėr tė bėrė punėn e tyre pėr tė parandaluar ndonjė problem", ka thėnė gjenerali Xhons. Ai ka theksuar se NATO ja ka njė prani shumė tė madhe nė Kosovė tė stėrvitura dhe tė pėrgatitura mė sė miri.

Komandanti suprem i forcave aleate tė NATO s pėr Evropėn Juglindore gjenerali Xhejms Xhons, pėrveē me Ministri shqiptar tė Mbrojtes, Fatmir Mejdiu, zhvilloi gjithashtu takime edhe me Presidentin e Shqipėrisė Alfred Moisiu, Kryeministrin Sali Berisha, si dhe vizitoi repartin komando tė ushtrisė shqiptare qė stėrvitet pėr misionet paqeruajtėse.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.