|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi priti sekretarin nė Ministrinė e Mbrojtjes sė Portugalisė

 
 

 
Prishtinė, 2O dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi priti mbrėmė nė njė takim tė veēantė njė delegacion tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Portugalisė, tė kryesuar nga Manuel Lobo Antunes, sekretar nė kėtė ministri.

Fillimisht, kryeministri Kosumi ka njoftuar mysafirėt me aktivitetet e Qeverisė dhe tė institucioneve tė Kosovės lidhur me procesin negociues pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, zbatimin e standardeve, si dhe pėr angazhimet dhe politikat integruese tė ekzekutivit nė raport me grupet etnike nė vend.
 
Kryeministri Kosumi ka theksuar se nė Kosovė ėshtė arritur progres i madh nė shume fusha, duke shtuar se tashmė Kosova ka ndėrtuar institucione tė qėndrueshme dhe efikase, tė cilat kanė kapacitete pėr tė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsi dhe pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme evropiane.

Nė kėtė funksion, ai ka theksuar se pėrmbushja e standardeve tė KB sė vazhdon tė jetė prioritet dhe nė kėtė kuadėr Qeveria e Kosovės nga janari do tė startojė me planin e saj pėr implementimin e standardeve evropiane, duke vlerėsuar se synim i institucioneve tė vendit mbetet integrimi nė BE dhe nė institucionet tjera relevante ndėrkombėtare.

"Krijimi i shtetit tė Kosovės do tė jetė faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon. Bėrja e shtetit tė Kosovės ka synim edhe zhvillimin tonė mė tė shpejtė ekonomik dhe anėtarėsim nė institucionet monetare ndėrkombėtare", ėshtė shprehur kryeministri Kosumi.

Nė kėtė takim Kosumi dhe Manuel Lobo Antunes kanė biseduar edhe pėr zhvillimet ekonomike nė Kosovė, pėr ēėshtjen e decentralizimit, duke u ndalur me theks tė veēantė pėr procesin e negociues pėr definimin e statusit.
 
Sa i pėrket procesit negociues, ka shtuar Kosumi, pala kosovare angazhohet qė deri nė qershor tė vitit 2006 tė definohet ēėshtja e statusit dhe mė pas Kosova dhe institucionet tė saj do tė fokusohen nė drejtim tė zhvillimit ekonomik dhe integrimeve evropiane.

Sekretari portugez nė Ministrinė e Mbrojtjes, Manuel Lobo Antunes Petros, nė emėr tė delegacionit portugez, ka falėnderuar Kryeministrin Kosumi pėr takimin e frytshėm dhe njoftimet lidhur me situatėn nė Kosovė, duke siguruar gjithashtu se Portugalia, si aktor aktiv nė marrėdhėniet ndėrkombėtare, ėshtė e gatshme tė jap kontributin e saj pėr paqe, stabilitet dhe pėr ndėrtimin e vlerave evropiane nė Kosovė, thuhet nė njė komunikatė nga ky takim.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.