|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova e gatshme t'i kthejė tė zhvendosurit, Beogradi po i mban peng

 
 

 
Prishtinė, 20 dhjetor 2005 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės po i krijon tė gjitha kushtet e nevojshme pėr kthimin vullnetar tė tė gjithė tė zhvendosurve, por qeveria e Beogradit po i mban peng rreth 60 mijė prej tyre sa gjenden nė Serbi, vlerėsoi sot ministri i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri, kryesues i Grupit pėr kthim.

Ministri Haziri, tha se tashmė ka kushte pėr kthimin vullnetar tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, ndonėse ka ende pėr t'u bėrė, por ai ėshtė kundėr ēdo kthimi kolektiv dhe pėr politizimin e saj, ashtu siē po insiston Beogradi.

Problem tjetėr qė Beogradi ėshtė duke e krijuar nė kėtė proces, qė tashmė nė Kosovė e udhėheqin institucionet nga maji i kėtij viti, ėshtė refuzimi qė tė bisedojė me Prishtinėn si partner i barabartė, dhe insiston qė udhėheqjen e procesit ta rimerrė UNMIK-u.

Institucionet e Kosovės deri mė tash kanė arritur tė rikthejnė rreth 14 mijė tė zhvendosur, shumica prej tė cilėve serbė.

Kėshilltari politik i ministrit, Dardan Gashi, qė tash ėshtė bashkėkryesues me Hazirin nė kėtė proces, tha se nga kontaktet qė ka pasur ai dhe sipas hulumtimeve tė ESI-it, nė Serbi duhet tė gjenden rreth 60 mijė tė zhvendosur, ndonėse Beogradi spekulon me shifra duke e rritur tejet ndjeshėm kėtė numėr tė besueshėm.

Haziri u bėri thirrje tė gjithė tė zhvendosurve pėr kthim vullnetarė duke treguar edhe njėherė gatishmėrinė e institucioneve tė Prishtinės. Gashi shtoi se parimi i kthimit vullnetar dhe i kthimit nė vendin e origjinės janė parime tė vendosura prej tre vjetėsh nė Kosovė dhe kėto parime kanė pėrjashtuar ēfarėdo mundėsie tė ndėrhyrjes me presion tė Beogradit.

Por, sipas ministrit Haziri, Beogradi po mundohet ta rikthejė si ēėshtje nė kėtė proces, qė kthimi tė jetė kolektiv, i organizuar, i mbikėqyrur nga UNMIK-u, dhe qė tė kthyerit tė kthehen nė vendin qė duan ata apo Beogradi.

Ai tha se ēėshtja e kthimit nuk ėshtė problem i qytetarėve tė Kosovės.
"Fundja kosovarėt nuk do tė vdesin se a do tė realizohet ky proces qind pėr qind apo jo", tha Haziri.

Ministri Pushteti Lokal ripėrsėriti qėndrimin e institucioneve se garantojnė tė kthyerit, por qė vendimi i tyre duhet tė jetė i lirė.

"Ne si institucione tė Kosovės jemi tė obliguar qė tė krijojmė ambient tė qėndrueshėm pėr kthim, dhe ta garantojmė kėtė tė drejtė me ligje, por do tė jetė thjeshtė vendim individual i tyre si dhe nė bazė tė mundėsive qė ua krijon Beogradi", tha Haziri, duke shgtuar se ndryshe nga Beogradi, Podgorica dhe Shkupi janė tė gatshėm pėr bashkėpunim nė kthimin vullnetar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.